Yunanistan tasarruf bahanesiyle Türk okullarını kapatıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Avrupa arasındaki azınlık hakları konusundaki tartışmalar yeniden alevlenirken komşu Yunanistan’dan ilginç bir adım geldi. Ekonomik krizle başetmeye çalışan ülkede Türk okullarının kapatılacağı öğrenildi. Ekonomik krizi fırsata çevirmeye çalışan Yunan hükümeti, azınlık okullarını kapatarak giderleri azaltacak.
Yunanistan’da, eğitim alanındaki giderler azaltılarak, daha iyi bir eğitim sağlanmasına yönelik yapılması kararlaştırılan “okulların birleştirilmesi” uygulamasına, Batı Trakya’daki Türk Azınlık okullarının da dahil edildiği bildirildi.
Atina haber ajansı ANA, “gelecek yıldan itibaren başlatılacak yeni uygulama kapsamında, değişiklik yapılması kararlaştırılan toplam 57 Azınlık okulundan 35’inin faaliyetlerinin durdurularak, 22 yeni okul yapılmasının planlandığını” duyurdu. Bu arada, Yunanistan Eğitim ve Yaşamboyu Öğrenim Bakanlığı’nın açıklamasında da, “bakanlığın azınlık eğitimini iyileştirme çabaları çerçevesinde okulların yeniden düzenlenmesini kararlaştırdığı” belirtildi. Eğitim Bakanlığının bu konudaki planlarında, “okulların geliştirilmesiyle ilgili genel ilkelerle Trakya’daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan tüm özel nitelikler dikkate alındığı” kaydedilen açıklamada, Bakan Yardımcısı Fofi Gennimata’nın, “azınlık eğitiminin düzeyini yükseltecek sürecin hızlandırılması için, ilgili kurumlarla birlikte çalışmaları koordine etmek üzere önümüzdeki günlerde Trakya;yı ziyaret edeceği” bildirildi.
Eğitim Bakanlığı’ndan daha önce bu konuda yapılan açıklamada, “2011-2012 eğitim yılı için geçerli olmak üzere, ülke genelinde birinci ve ikinci derecedeki, az sayıda öğrencisi bulunan ve aynı çatıyı paylaşan 1933 okulun birleştirilerek 877 yeni okul oluşturulmasının kararlaştırıldığı” bildirilmiş, bakanlık tarafından yayımlanan birleştirilmesi kararlaştırılan okullar listesine azınlık okulları dahil edilmemişti.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.