Yunan basını: Türk ateşeler kayboldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan basınında yer alan haberlere göre, Türkiye’nin darbe soruşturması kapsamında geri çağırdığı başkonsoloslukta görevli albay rütbeli iki askeri ateşe aileleriyle birlikte izini kaybettirdi.

Haberlerde, askerlerin kırmızı pasaportlarının iptal edildiği, Türkiye’ye dönmekten korkan askerlerin İtalya’ya iltica başvurusunda bulunmuş olabileceği belirtildi. Yunan hükümet çevrelerinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. İki askeri ataşenin 13 Ağustos’a kadar Genelkurmay Başkanlığı’na teslim olması gerekiyor.

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde sekiz asker Yunanistan’a helikopterle kaçmış ve sığınma talebinde bulunmuştu.

ABD’ye iltica başvurusu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye tarafından geri çağrılan bir Türk subayının ABD’ye iltica başvurusu yaptığı bildirilmişti. Reuters haber ajansına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen iki ABD’li yetkili, söz konusu Türk subayın Virginia eyaletinde Norfolk’taki NATO’ya bağlı Müttefik Dönüşüm Komutanlığı’nda görev yaptığını belirtti, ancak subayın kimliği ve rütbesiyle ilgili bilgi vermedi.

Reuters’a konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden bir yetkili ise Tümamiral Mustafa Uğurlu’nun, hakkında geçen ay çıkarılan gözaltı kararına yanıt vermediğini bildirdi. Türk yetkili, Uğurlu’nun 22 Temmuz tarihinde kimlik ve rütbelerini karargaha bıraktığını ve ardından kendisinden haber alınamadığını kaydetti. Büyükelçilik yetkilisi, daha düşük rütbeli iki subayın daha ABD’den geri çağrıldığını, ancak haklarında gözaltı kararı bulunmadığını belirterek “Biri geri döndü, diğeri ise kısa zamanda dönecek” bilgisini verdi.

Uğurlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hakkında ordudan ihraç kararı verilen subaylar arasında yer almıştı.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş