HÖH seçim sürecinin tam olarak gözlenmesini talep etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

vrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) sınırlı görev temsilcileri ile görüşmesinden sonra, Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Lütvi Mestan, basın mensupları önünde verdiği demeçte, “AGİT temsilcileri ülkemizdeki durum hakkında endişeli gibi görünüyorlardı” dedi. Mestan devamında şu yorumda bulundu: “Endişelerinde de haklılar, çünkü Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye 32 tavsiyede bulunulması(bir önceki misyondan bahsediyoruz), pek te görünen bir şey değil ve bunlardan 12’si ise öncelikli tavsiyeler. Ülkede bir şeylerin değiştiği yönde, çok iyimser olduklarını düşünmüyorum.”

HÖH seçim sürecinin tam olarak gözlenmesini talep etti: AGİT temsilcilerinden oluşan sınırsız bir misyonun oluşturulması(her seçim bölgesine bir temsilcinin sağlanması) ve Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu ve Bölge Seçim Kurulları tarafından alınan kararların da gözlem altında tutulması. Lütvi Mestan 2011 yılında GERB’in düzenlediği seçimlerden, acı bir tecrübeye sahip olduklarını belirtti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı, vatandaşların özgür iradesine, devlet memurlarının baskı uygulaması gerekmediği, kesin bir dille belirtti. Mestan “İktidar partisinin amaçları için, devletin gücünü, devletin kaynaklarını kullanamazsın ve devlet yönetimini şiddete dönüştüremezsin” dedi.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.