Yıldırım: Bulgaristan ile anlaşmazlıklar giderildi

Balkanlardan Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Bulgaristan ile bugün imzalanan Karayolunda Yolcu ve Yük Taşımacığı Anlaşması-nın her iki ülke için de son derece olumlu sonuçlar oluşturacağını belirterek, -Anlaşmayla birlikte son 3 yılda gündemde olan aramızdaki ufak tefek bazı anlaşmazlıklar tamamen giderildi- dedi.

Bulgaristan – Türkiye Karma Ulaştırma Komisyonunun (KUK) Sofya-da yapılan 24. dönem toplantısına katılan Binali Yıldırım resmi temas ve incelemelerini tamamladı.

Binali Yıldırım KUK toplantısının kapanışının ardından Bulgaristan Başbakanı Boko Borisov ile bir araya geldi, basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin son durumu ile ulaştırma alanındaki ilişkiler değerlendirildi.

Başbakan Boyko Borisov görüşmenin ardından Basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada görüşmenin son derece olumlu geçtiğini belirterek, -Türkiye ile her alanda mükemmel bir işbirliğimiz var. Bu işbirliğinin sürdürülmesini istiyoruz- ifadelerini kullandı. Borisov iki ülke arasındaki aşılamayacak hiçbir sorun bulunmadığını bildirdi.

Yıldırım Bulgaristan-dan ayrılmadan önce iki ülke arasında imzalanan anlaşmayı ve ulaştırma alanındaki ilişkileri Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirdi.

Teknik heyetler düzeyinde üç gündür devam eden KUK toplantısında karayolu taşımacılığı, havacılık, denizcilik ve haberleşme alanlarındaki konuların detaylı bir şekilde masaya yatırılarak mevcut durumun tespitinin yapıldığını kaydeden Yıldırım TIR karneleri, gümrük geçişlerinde yaşanan zorluklar ve bazı ihraç mallarının karşılaştığı sorunları açık bir şekilde konuştuk. Tüm konularda iki taraf arasında tam bir mutabakat sağlandı- dedi.

İmzalanan Karayolunda Yolcu ve Yük Taşımacılığı Anlaşmasının her iki ülke için de son derece olumlu sonuçlar oluşturacağını belirten Binali Yıldırım şunları söyledi:

Anlaşma ile Türkiye, Avrupa-ya ana güzergah olan Bulgaristan üzerinden toplam 250 bin civarında bir geçiş izni kota elde etmiş oldu. Buna mukabil Türkiye üzerinden taşımacılık yapacak Bulgaristan firmalarına da 17 bin 500 civarında belge tanzim edilecek. Anlaşma iki ülkenin de menfaatini gözeten dengeli bir mutabakat sağlandı. Gerek ikili, gerek transit gerekse üçüncü ülkelere taşımalarda bundan sonra ciddi bir sorun yaşanmayacak.

Bulgaristan ile kombine taşımacılığın geliştirilmesi ile Haber ve Bilgi iletişim teknolojileri alanlarında işbirliğini öngören protokoller de imzaladıklarını sözlerine ekleyen Binali Yıldırım bu protokolların zaman kaybedilmeden somut sonuçlar alınacak şekilde uygulamaya konulacağını söyledi.

İHA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.