Srebrenitsa katilinden katliam itirafları

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

800 Boşnak’ın idam edilmesinden yargılanan savaş suçlusu Franc Kos, ”İdam edilecekleri yere kadar sakince yürüdüler” -”Sıraya geçerlerdi ve biz sırtlarına ateş ederdik” “dedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Srebrenitsa’da 1995 yılının Temmuz ayında katledilen 8 bin Boşnak’ın yaklaşık 800’ünün idam edilmesinde katılmaktan yargılanan aslen Slovenyalı olan Franc Kos, Bosna Hersek Mahkemesinin önünde yapılan duruşmada, Srebrenitsa’da olanlarıyla ilgili tanıklık yaptı.

Srebrenitsa yakınlarındaki Branjevo kasabasına getirilen Boşnakların idam edilmesine katıldığını anlatan Kos, Srebrenitsa’da esir alınan ve Branjevo’ya getirilen Boşnakların idam edilmesine, kendisinin de üyesi olduğu eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun 10. Birliği’nin mensuplarının katıldığını kaydetti.

Kendisiyle birlikte aynı suçtan yargılanan Bosnalı Sırplar Stanko Koyiç, Vlastimir Goliyan ve Zoran Goronja’nın da idamlara katıldığını söyleyen Kos, otobüslerle getirildikten sonra dışarıya çıkartılan esirleri, otomatik tüfeklerden ateş ederek idam ettiklerini dile getirdi.

Balkan Araştırma ve Raporlama Ağı’nın (BIRN) Bosna Hersek Mahkemesindeki duruşmayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Franc Kos’un, Boşnakların idam edilmesini gören bütün askerlerin ”en az bir kişiyi” öldürmek zorunda kaldığını, bunun sebebinin de tanıklık yapacak kimsenin kalmaması olduğunu söylediği belirtildi.

”İDAM EDİLECEKLERİ YERE KADAR SAKİNCE YÜRÜDÜLER”

Kurbanların idam sırasındaki davranışlarıyla ilgili savcının sorusunu da yanıtlayan Franc Kos, kurbanların ”o anların yaklaştığını anlayınca” sakin göründüğünü ve çoğu zaman sustuğunu anlattı.

Kos, ”İdam edilecekleri yere sakince yürüdüler. Bazıları sessizce bir şeyler söylerdi, bazıları bize küfrederdi. İdam edilecekleri yerde sıraya geçerlerdi ve biz sırtlarına ateş ederdik” diye konuştu.

Srebrenitsa yakınlarındaki Branjevo’nun yanı sıra, Doğu Bosna’daki diğer yerlerinde de savaş suçlarına karıştığını anlatan Kos, bazı diğer savaş suçlarına tanıklık ettiğini de dile getirdi.

Bosna Hersek’in talebi üzerine 20 Nisan 2010 tarihinde Hırvatistan’da gözaltına alınan ve daha sonra Bosna Hersek’e iade edilen Slovenya vatandaşı 45 yaşındaki Franc Kos, Bosna Hersek Mahkemesince, Srebrenitsa’da Temmuz 1995 yılında işlenen soykırıma katılmaktan tutuklu olarak yargılanıyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.