Yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulaması kaldırıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bakanlar Kurulu tarafından sunulan “altın pasaport” olarak da bilinen yabancılara yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasının kaldırılmasını öngören kanun tasarısı ikinci tur görüşmelerin ardından Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada kabul edildi. Yeni alınan karar sonucunda bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar tamamlanmayan yürürlükten kaldırılan metinlerle ilgili soruşturma işlemlerine son verilecektir.

Bu yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içinde Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), yürürlükten kaldırılan madde uyarınca kazanılan Bulgaristan vatandaşlığına ilişkin tüm dava dosyalarıyla ilgili vatandaşlığa kabulün iptali için gerekçelerin olup olmadığını kontrol edecektir.

Yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasıyla yabancı yatırımların ülkeye çekilmesi amaçlandığını kaydeden Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu Üyesi Krum Zarkov, bu konuda başarı elde edilmediğini, tam aksine uygulamanın yolsuzluk uygulamalarına yol açtığını belirtti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Hamit Hamit, bu yasanın kabulünün ciddi bir anlaşmazlığa son verdiğini vurguladı. Milletvekili, “Bulgaristan’ı Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun vatandaşlık satan ülkeler listesinden çıkarmayı başardık. Bizim yapamadığımız ise yatırım amaçlı ikamet sorunudur. Bu nedenle, bu sorunu da çözmek için önümüzdeki aylarda ilgili önerileri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş