Entelektüel Sohbetler 1: “II. Abdülhamid’in Balkan Siyaseti”

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Balkan Kültür Evi’nde yürüttüğü programlara bir yenisini daha ekledi. “Entelektüel Sohbetler” adını verdiği programların birincisinde Sakarya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Serkan YAZICI konuk oldu.

Balkanların Tüm Renkleri Söyleşideydi

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Koç, Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Ayhan Orhan ve Sevcan Günzit’in yanı sıra Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara ve Yönetimi, üyeler, Balkanlardan gelip Kocaeli ve Sakarya Üniversitelerinde lisans ve lisans üstü eğitim gören Bulgaristan, Arnavutluk ve Sancaklı öğrenciler ilgili bir katılım sağladı. İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Elgin de katılımcılar arasındaydı. Seçim çalışmalarının hızlandığı bu günlerde Ak Parti Aday Adayı Bilal Şengün de programa katıldı.

Abdülhamid’in Balkan Siyaseti ve Muhacirlerin Türkiye’ye Katkısı

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Yazıcı, özellikle II. Abdülhamid Dönemi üzerinde ve Osmanlının Balkanlar konusundaki icraat ve siyaseti konusunda bir sunum yaptı. Yazıcı, “Osmanlı 19. yy’da üç defa yıkılabilirdi. Abdülhamid yıkılma durumdan olan bir devleti ayakta tuttu.” dedi. Balkanların kaybı ile başlayan muhacerata dikkat çeken Yazıcı, “bu göçler acı ve katliamlarla gerçekleşti. Ancak nüfusu oldukça az olan Osmanlı 1. Dünya savaşı ve İstiklal Mücadelesinde ve ekonomik kalkınmasında Muhacirlerin katkısından çok faydalandı. Hatta 1960’lara kadar Türkiye’de bürokrasi ve memuriyette muhacirlerin büyük etkisi vardı. Ticari hayatımızda hala yer alan birçok asırlık şirketin kuruluşu Balkan Muhacirlerine aittir” dedi.

image (4)

 

image (5) image (6) image (7)


İçeriği Paylaş