Yablanovo ve Filaratevo’da 19 Ocak direnişin yıldönümü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sliven iline bağlı Filaratevo (Hamzalar) ve Yablanovo (Alvanlar) köylerinde 19 Ocak 1985’de zorla isim değiştirme girişimlerine karşı  direniş gösteren  ve bu uğurda şehit düşenler  37. yıldönümünde törenlerle anıldı.37. yıldönümü anma törenlerine Kotel Belediyesi Meclis Başkanı Hristina Çolakova , Kotel Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Kuvancı , muhtarlar, HÖH Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov ve partinin gençlik kolları ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Şehit İbrahim Çetin  anısına yapılan çeşmeye çelenkler ve çiçekler bırakıldı.

19 OCAK 1985’TE NE OLMUŞTU?

17 Ocak’ta Alvanlar halkı isim değiştirme dedikoduları yayılması üzerine  muhtarlık binasına  Türk bayrağını asarak direnişe başladı. Çevredeki Türk köyleri de Alvanlar’a  gelip destek verdi. 18 Ocak’ta köye ulaşan Komünist Parti yetkilileri ve milislerden oluşan konvoyun toplu olarak önünü kestiler. Halkın direnişi karşısında Komünist Partisi yetkilileri geri çekilmek zorunda kaldılar. Türkler o gün isimlerinin zorla değiştirilmesini engellemeyi başardı.

19 Ocak günü tanklar ve milislerin girdiği Alvanlar köyünde direnen köylüler tanklar ve zırhlı araçlarla kuşatılmış, Komünist Parti kuvvetleri onlara karşı dayak, tutuklama ve ağır işkence uygulayarak direnişlerini kırmaya çalışmıştı. Tutuklananlar  Sliven (İslimiye’de) hapishanede ağır işkenceye maruz kaldılar. Ardından Belene Kampına gönderildiler. Tankların insanları çiğneyerek geçmesi ve çok sayıda ileri gelenin tutuklanması bölgedeki Türklerin direnişini durduramamıştı ve ancak silah zoruyla güç kullanarak zorla isimleri değiştirildi.

Kaynak: Haberbg.net internet sitesi


İçeriği Paylaş