Hak ve Özgürlükler Hareketi 22. kuruluş yıldönümünü kutluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak destekledikleri Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) kuruluşunun 22. yıldönümünü kutluyor.

4 Ocak 1990 tarihinde Kırcaali’de mitingler devam ederken Varna’da AhmeT Doğan tarafından Hak ve Özgürlükler Hareketi kuruluyor. Daha sonra ülkenin genel çapında partinin yerel örgütleri kuruluyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi, 1985 yılında Doğan’ın gizli kurduğu Türk Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin devamcısıdır. Zaten bunun için lider tutuklanıp 10 yıl hapis cezası hükmü alıyor. Mahpusluk yıllarında Sayın Doğan, HÖH’nin temellerini hazırlıyor. 22 Aralık 1989 tarihinde genel af ilan ediliyor ve siyasi tutukluların bir kısmı özgürlüğüne kavuşuyorlar. Onların arasında Ahmet Doğan da bulunuyor.

Bu sebepten dolayı bugün Facebook aracılığıyla HÖH Organizasyon İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza parti üyelerini ve taraftarlarını selamlamasında “HÖH partisi kuruluşundan bu yana etnik, ırk ve dini mensubiyeti gözetmeksizin Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarının ve özgürlüklerinin temel direği olduğunu kanıtladı ve ülkenin milli güvenliğinin garantörü oldu” diye yazdı.

Sayın Riza, “Sayın destekçilerimiz, aktif olun, pozisyonlarınızı savunmak için direnin ve bizi desteklemeye devam edin, çünkü HÖH ebediyen verilmiş bir değer değildir, HÖH çocuklarımızın daha iyi geleceği için bir gereksinimdir” diye sözlerini bitirdi.

Resmiye MÜMÜN

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.