Vatansever Cephe’nin desteğiyle GERB ve Reformcu Blok hükümeti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

GERB Genel Başkan Yardımcısı Bıçvarova “Hükümet kurma müzekereleri sırasında yeni formül etrafında birleştik: Vatansever Cephe’nin dahil olduğu üç partili çoğunluk ile GERB ve Reformcu Blok’un iki partili hükümeti” diye konuştu.
Bulgaristan Vatandaşları için Avrupa Kalkınması Partisi (GERB) Genel Başkan Yardımcısı Rumyana Bıçvarova “Hükümet kurma müzekereleri sırasında yeni formül etrafında birleştik: Vatansever Cephe’nin dahil olduğu üç partili çoğunluk ile GERB ve Reformcu Blok’un iki partili hükümeti” diye konuştu.
Bıçvarova “Çoğunluk ABV’nin şahsında dört partiye kadar genişletilebilir. Fakat bu konuda müzakere yapılmadı. Devre dışı bıraktığımız tek devre dışı bıraktığımız parti HÖH” dedi. Ancak üç parti de bu konuda henüz bir anlaşmaya varamadığını açıkladı.
“İmzalayacağımız koalisyon sözleşmesiyle ilgili tutumumuz, öncelikler programı eşliğinde olacak”diyen Bıçvarova, program hazırlandığında milliyetçi Vatansever Cephe Koalisyonu’na imza için sunulacağını söyledi.
Vatansever Cephe, hükümette yer almayacağı, fakat gerektiğinde uzman yardımı sağlacağı konusunda tutumunu değiştirmediğini belirtti.
GERB’in Avrupa Parlamentosu Milletvekili Tomislav Donçev, milliyetçi koalisyonun ve diğer partilerin desteklemesi beklenen program, GERB ile Reformcu Blok’un seçim öncesi programı olduğunu ifade etti.
Donçev, Anlaşamadıkları dört veya beş konu rafa kaldırılacağını söyledi.
Donçev programla ilgili şöyle konuştu:
Henüz silȃhlı kuvvetlerin sayısı, Millȋ Gelir Ajansı ile Gümrükleri birleşmesi, yerel yönetimin vergisi kendisi belirleme ve üç çocuk modelini pekiştirme konusunda bir anlaşmaya varılamadı. Programımız Reformcularla koalisyon sözleşmesi esasına dayanacak. Program Pazartesi akşamına veya Salı sabahına kadar hazır olmalı.
Donçev, şu an destek konusunu sadece milliyetçilerle görüştüğünü açıkladı.
Döncev “İki artı iki şeklinin değişip değişmeyeceği olanağına gelince, evet değişebilir. Garanti edilip edilmediği veya bağlayıcı olup olmadığı sorusuna cevabımız kesinlikle hayır” dedi.
“GERB İLE REFORMCU BLOK’UN PROGRAMI, MİLLİYETÇİLERİN ÖNCELİKLERİNE DE YER VERECEK”
Reformcu Blok’u oluşturan Güçlü Bulgaristan için Demokratlar Partisi (DSB) Genel Başkanı Radan Kınev çoğunluk konusunda anlaşmaya varıldığında bir an önce Bulgaristan hükümeti projesine başlanacağını ifade etti.
Kınev, Reformcu Blok ile GERB’in hazırlayacağı programda Vatansever Cephe’nin önceliklerine de yer verileceğini açıkladı.
Kınev “Hükümet için çoğunluk varsa çoğunluk için hükümet yok” ifadesini kullandı.
Yönetimde GERB, Reformcu Blok ve Vatansever Cephe arasında yönetimde iş birliği anlaşması GERB Genel Başkanı Boyko Borisov’un milliyetçiler için “kabul edilemez partner” ifadesini kullanmasının ve Avrupa Halk Partisi (AHP) Genel Başkanı Joseph Daul’un, milliyetçilerin yönetimde yer almasına itiraz etmesinin ardından geldi
Milliyetçi koalisyonun programında roketleri NATO ülkesi olan Türkiye ile Yunanistan’a çevirilmesi ve 6 yaşındaki çocuklara zorunlu Bulgarca sınavı vardı.
Vatansever Cephe Koalisyonu Genel Başkanı Valeri Simeonov bu taleplerinden vazgeçebileceğini açıkladı ve mükerelerin ikinci görüşmesi sırasında Borisov’un bu taleplere itiraz etmediğinin altını çizdi.
Aydın Osman | HABER

İçeriği Paylaş