HÖH, Bulgarlaştırma sürecine ilişkin üç kanun önergesini tanıttı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri Meclis’te Bulgarlaştırma sürecine ilişkin üç kanun önergesi tanıttılar. Çetin Kazak ve Tuncer Kırcaliev, tüm HÖH Meclis Grubu tarafından imzalanan komunizm dönemi ve Bulgarlaştırma süreci esnasında işlenen tüm suçlara ilişkin üç kanun değişikliği önergesi tanıttılar.

Birincisiyle komünizm döneminde siyasi sebeplerden dolayı işlenen suçlara ilişkin davalarda zaman aşımı uygulanmaması hedeflenmektedir. Çetin Kazak basına yaptığı açıklamada bu önergenin önceki Meclisin sonlarına doğru hazırlanan ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından boykot edilmesi ve çoğunluk sağlanamamasından dolayı kabul edilemeyen kanun önergesinin aynısı olduğunu belirtti.

Kazak, “Bizler suçların zaman aşımı olmaması konusunda samimiyetle pozisyonumuzu koruyoruz” dedi. Milletvekili, bu üç kanun önergesinin HÖH’ün profilini açıkladıklarını ve kuruluşundan bu yana temel ilkelerini pekiştirdiklerine dair kesin kanaat getirdi. Kazak, 1991 yılından beri Bulgarlaştırma süreci ile ilgili soruşturmanın hala devam ettiği ve mahkemeye taşınamadığına dikkat çekti.

Diğer iki kanun değişikliği önergesi Nüfus Kayıt Kanunu ve Yargı Kanunu’na ilişkin olup Bulgarlaştırma süreci esnasında Bulgaristan vatandaşı olan Türklere zorla verilen Bulgarca adların Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Müdürlüğü’nün (GRAO) kütüklerinden silinmesini öngörmektedir.

Çetin Kazak, belge almak için başvuruda bulundukları zaman vatandaşların Bulgarlaştırma sürecinde zorla verilen isimlerin sorulduğuna dair partide şikayetler alındığını belirtti. Kazak’ın ifadesine göre bu davranış onların duyguları ve çıkarlarını incitmektedir ve demokratik değişimlerden 25 yıl sonra “insanların o karanlık günlere dönmeleri” kabul edilemez birşeydir.

Tuncer Kırcaliev, bu kanun önergelerinin Avrupa Atlantik çizgisinde yürüyen tüm partilerden destek beklediklerini kaydetti. Bunun 43. Halk Meclisi’nde HÖH’ün GERB partisine vereceği desteğin ilk belirtisi olup olmadığı sorusuna Çetin Kazak, bu önergeleri hazırlama iddiasında bulunmasa da Ceza Kanunu’nda değişiklik önergesinin sadece HÖH milletvekilleri tarafından sunulduğunu ve iki parti arasında yakınlaşma imalarının dürüst bir davranış olmadığının altını çizdi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş