Üsküp Kalesi Osmanlı ile buluşacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan ve Balkanların en önemli kalelerinden biri olan Üsküp Kalesi’ne, Osmanlı dönemine ait eserlerin sergileneceği bir müze yapılacak.

Makedonya Kültür Bakanlığı Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü tarafından başlatılan “Osmanlı Müzesi” projesiyle Üsküp Kalesi, yaklaşık 100 yıl önce veda ettiği Osmanlı’ya yeniden kavuşmuş olacak. “Üsküp Kalesi’nde Osmanlı Müzesi” adını taşıyan proje, gelecek yıl hayata geçirilecek.

Proje hakkında AA muhabirine bilgi veren Makedonya Kültürel Mirası Koruma Müdürü Pasko Kuzman, projenin finansmanında sorun yaşanmaması halinde “Osmanlı Müzesi’ni dört ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Kuzman, “Osmanlı Müzesi’nin yanında eski dönemlere ait bir müze ve Orta Çağ’a ait bir kilise de yer alacak. Normal koşullarda projenin tamamını gelecek yılın ortalarında hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

http://www.aksam.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.