Ukrayna ile vizesiz seyahat 1 Ağustos’ta başlıyor

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Karadeniz havzasının iki önemli ülkesi Türkiye ile Ukrayna arasında uzun süredir beklenen vizesiz seyahat, 1 Ağustos’da resmen başlıyor. Türkiye ile Ukrayna arasında, 22 Aralık 2011 tarihinde imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma’ 1 Ağustos’ta resmen yürürlüğe giriyor. 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, her iki ülkenin vatandaşları, birbirlerinin ülkesine anlaşmanın ekinde sıralanan geçerli pasaport ve seyahat belgeleriyle, kesintisiz kalış süresi ile giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak girip çıkabilecek ve transit geçebilecekleri vurgulandı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Her iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkesinde toplam kalış (ikamet) süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecektir. Örneğin, Ukrayna vatandaşları 6 ay içerisinde vize muafiyetiyle 3 kez 30 gün sürelerle giriş ve çıkış yaparak toplam 90 gün ülkemizde kalabilecektir. Anlaşmada belirtilen vize muafiyet süresinden 30 gün, daha uzun süreli kalmak veya çalışmak, eğitim ve aile birleşimi amaçlarıyla yapılacak seyahatlerde, işbu anlaşmanın ekinde belirtilen geçerli pasaport ve seyahat belgeleri hamilleri, tarafların ulusal mevzuatı uyarınca vizeye tabidir. Ukrayna’ya seyahat edecek Türk vatandaşları için vize muafiyeti kapsamında bulunan geçerli belgeler; umuma mahsus pasaport, geçici pasaport (sadece daimi olarak ikamet edilen devlete dönmek için), uçaklar için mürettebat sertifikası (uçak mürettebat listesi ibraz edilirse), gemi adamı cüzdanı (gemi mürettebat listesi veya bir örneği ibraz edilirse) ve seyahat belgesi’dir.” CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.