Türkiye’den Bulgaristan’a yapılan madencilik sektörü ihracatı yüzde 173 arttı

Haberler
İçeriği Paylaş

2012 yılının aynı dönemine kıyasla Türkiye’den Bulgaristan’a madencilik alanında yapılan ihracat yüzde 173 artarak 61 milyon 108 bin dolara ulaştı.
Türkiye’de maden ihracatının yılın ilk yarısında sergilediği başarılı performans Temmuz ayında ivmesini korudu. Temmuz ayı sonu itibariyle 7 ayda değer bazında 2 milyar 953 milyon dolar olarak gerçekleştirilen maden ihracatı, 2012 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 27.95 artış sağladı. Ocak-Temmuz 2013 döneminde maden ihracatının en fazla yapıldığı 5 ülke sırasıyla Çin, ABD, Irak, İtalya ve Belçika oldu.
 Türk madencilik sektörünün ihracatında çok önemli bir paya sahip olan Çin’e yapılan ihracat 2012 yılının Ocak-Temmuz dönemine kıyasla bu yıl yüzde 56 artarak 1 milyar 458 milyon dolara ulaştı. Bu rakam sektörün toplam ihracatının yüzde 50’sini oluşturuyor. Çin’e değer bazında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ürün grubunu blok mermer ve traverten, krom cevherleriyle bu dönem yüzde 99’luk artış sağlanan bakır cevherleri oluşturdu.
Bu dönemde madencilik sektörü ihracatında en fazla artış yaşanan bir diğer ülke Bulgaristan oldu. 2012 yılının aynı dönemine kıyasla Bulgaristan’a yapılan ihracat yüzde 173 artarak 61 milyon 108 bin dolara ulaştı.

 

Ajans Bg

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.