Türkiye’de üst düzeyde karşılanan Romanya başbakanı Victor Ponta: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Romanya başbakanı Victor Ponta, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la düzenlediği ortak basın toplantısında Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi. Ponta, “Türkiye’nin AB sürecine koşulsuz destek veriyoruz.” dedi.
Türkiye’ye bir günlük resmi ziyarette bulunan Romanya Başbakanı Victor Ponta, Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Ponta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Merkez Bina’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye’nin son 10 yılda büyük gelişme kaydettiğini belirten Ponta, “Türkiye’nin AB sürecine koşulsuz destek veriyoruz. Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye’nin üyeliğiyle AB daha güçlü olacak ve uluslararası alanda saygı duyulan bir birlik olacak. Böylece aşırılıklar ve yoksulluk gibi konulara karşı birlikte daha iyi savaşabiliriz” dedi. Görüştüğü tüm Türk siyasetçilere bir mesaj ilettiğini ifade eden başbakan Ponta, “Romanya’da Türkiye ile işbirliği yapma arzusu eski nesillerden beri devam ediyor. Bu irade genç siyasetçi nesillerde var” diye konuştu.

Türkiye ziyareti sırasında heyetinde Enerji, Savunma ve Tarım Bakanlarının yanı sıra Romanya’daki Türk ve Tatar azınlıkların temsilcilerinin de bulunduğunu dile getiren Romanya başbakanı Ponta, Romanya’da azınlıkların etnik ve dini yapısına son derece hoşgörülü bir ortam bulunduğunu kaydetti. Ponta, “Kültürel, dini değerlere önem veriyoruz. Dini inançlara ve geleneklere saygımız var. Azınlıklar istedikleri gibi kendilerini ifade edebilir” şeklinde konuştu. Türkiye ile Romanya arasında güvenlik alanında ve askeri konularda tam işbirliğinin sürdüğünü kaydetti. Başbakan Erdoğan da Ponta’ya verdiği destek için teşekkür etti. Romanya başbakanı, Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek tarafından da ayrı ayrı kabul edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta’nın AB ve Türk işadamlarına vizelerin kolaylaştırılması konusundaki desteğine teşekkür etti. “Avrupa Birliği’nde vize konusunda Latin Amerika ülkelerine dahi tanınan imkanların Türkiye’ye tanınmaması bizim için ayrı bir sıkıntı vesilesi” ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, “Gerçi şu anda ciddi gelişmeler var, olumlu gelişmeler var. Ama inanıyorum ki Romanya bu konuda verdiği destekle bu süreci daha da güçlendirecektir, daha da hızlandıracaktır” dedi. Başbakan Erdoğan, görüşmede Suriye ve Mısır konusunu ele aldıklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konularda da bakışımızın örtüştüğünü görmek ayrıca bizleri memnun etmiştir. Demokrasinin egemen olduğu bir dünya için el birliği yapmamızın gereği üzerinde ısrarla durduk. Gerek kimyasal gerekse konvansiyonel silahlara karşı müşterek adım atmamız konusunda mutabakatımızın olduğunu görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir.” Romanya Başbakanı Victor Ponta, “Romanya, Suriye konusunda zor ve önemli kararlarında Türkiye’nin yanındadır. Çünkü Türkiye insanlığa karşı yapılan suçlara karşı çıktı” dedi.

Romanya ile 6 anlaşma imzalandı

Ponta’nın ziyareti sırasında iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. Siyasetten ekonomiye, tarımdan kültüre, enerjiden savunmaya kadar çok çeşitli alanlarda iki ülkenin fevkalade yakın bir işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, Romanya’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine koşulsuz destek verdiğini anlattı. Romanya’nın desteğini anlamlı bulduklarını belirten Erdoğan, iki ülkenin geçen yıl itibarıyla 6 milyar dolara ulaşan ticaret hacmine sahip olduğuna söyledi. Bugün yapılan çalışmalar ile ticaret hacminin en kısa zamanda 10 milyar hedefine çıkarılması kararında mutabık olduklarını belirten Erdoğan, Romanya ile güçlü sosyal ve kültürel bağların bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 ‘Ticari vizeleri kolaylaştırdık’

Öncelikleri arasında iş ilişkilerini artırmak ve Türk yatırımlarını cesaretlendirmek olduğunu söyleyen Romanya başbakanı, ikili bir anlaşmayla Türk işadamlarına bir yıldan beş yıla kadar iş vizesi, vize işlemlerindeki belgelerde kolaylık, şirketlerin çalışanları için de vize kolaylığı gibi birkaç kolaylaştırıcı imkân sağladıklarının altını çizdi. Türk yatırımlarına ev sahipliği yapan ve Avrupa Birliği piyasalarında Türk şirketlerinin artan varlığı için önemli destekçisi olan Romanya, yabancı yatırımları cesaretlendirecek kolaylıklar da sağladığını söyledi.

‘Türk –Tatar azınlığı aramızda köprü’ 

Romanya Başbakanı Victor Ponta, ülkesinde yaşayan Türk ve Tatar toplulukların tarihi mirası temsil ettiklerini ve iki dost ülke arasında köprü oluşturduklarını söyledi. Ponta, bu toplulukların iki ülke ilişkilerine artı değer kattığını belirtti.

Ponta: Sağlık anlaşmamızı yenilememiz gerekiyor

Romanya başbakanı Victor Ponta, bir gazetecinin sorusu üzerine Romanya’nın Türkiye ile sağlık alanında yeni bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ponta, “Sağlık alanında işbirliğimiz son derece yüksek bir seviyeye ulaştı. Türkiye’ye gelip sağlık hizmetlerinden faydalanan çok sayıda vatandaşımız var. Bu sektörde de bazı görüşmeleri yapıp anlaşmaya varmamız lazım. Anlaşmamızı tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. 1999 senesinde imzalanan bir anlaşmamız vardı, onu yenilememiz lazım.” dedi.  Ankara  Zaman 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.