Sırp-Hırvat ilişkilerinde savaş suçu iddianamesi krizi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan Savaş Suçları Savcılığının dört üst düzey Hırvat asker aleyhinde iddianame hazırlaması, Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki ilişkilerde yeni bir gerginliğe neden oldu.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, “Eğer Sırbistan, AB’ye üye olmak istiyorsa, böyle bir şey yapmamalıydı” diye konuştu.

Milanovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in 1995’te Hırvatistan’ın Sırp işgali altındaki Glina kentinde yaptığı “Büyük Sırbistan” temalı konuşmaya gönderme yaparak kendilerinin de Vucic aleyhinde iddianame hazırlayabileceklerini ama ilişkilerin sıhhati için yapmadıklarını söyledi. Milanovic, “Evet, Vucic kimseyi öldürmedi ama sözleri çok sayıda kelleye ve cana mal oldu” diye konuştu.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic de iddianamenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile kısa bir görüşme gerçekleştirerek bu konuya ilişkin memnuniyetsizliklerini kendilerine ilettiklerini vurgulayan Plenkovic, Sırbistan’ın bu hamlesinin ikili ilişkilerde ileriye değil geriye dönük bir adım olduğunu ifade etti.

Sırbistan savcılığının iddianamesinde Hırvatistan Hava Kuvvetleri pilotları Vladimir Mikac, Zdenko Radulj, Zeljko Jelenic ve Danijel Borovic, 7-8 Ağustos 1995 tarihlerinde Fırtına Operasyonu sırasında Sırp sivillerin bulunduğu bir mülteci konvoyunu vurmak suretiyle savaş suçu işlemekle itham ediliyor.

Kaynak: Balkan News


İçeriği Paylaş