Türkiye, Tombul Camii’nin restorasyonunu finanse etmeye hazır

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz Burgas Başkonsolosu Sibel Erkan’ın eşliğinde, Şumnu’yu ziyaret etti. Şumnu’yu ilk defa ziyarete eden Büyükelçi Aramaz, önce Şumnu Valisi Dimitır Aleksandrov, ardından da Belediye Başkanı Krasimir Kostov ile bir araya geldi. Bu görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyen İsmail Aramaz, Türkiye’nin Şumnu şehrinde bulunan Tombul Camii’nin restorasyonunu finanse etmeye hazır olduğunu, bu konuyla ilgili inşaat çalışmalarının başlatılması için Bulgaristan’ın Kültür Bakanlığı ile temas halinde olduklarını ifade etti.
Bulgaristan ile Türkiye’nin ortak tarihinin öneminin altını çizen Büyükelçi, geçmişteki olaylara mümkünse daha az vurgu yapılmasını arzuladığını, son zamanlarda bazı siyasi çevrelerin ortak geçmişin olumsuz yanlarına ağırlık verdiklerini, lakin günümüzde geliştirilebilecek birçok ortak noktanın bulunduğunu söyledi. İki komşu devlet olarak artık geleceğe doğru bakmanın zamanı geldiği için bu durumu değiştirmek istediğini belirten Türk diplomat, Türkiye’nin Bulgaristan ile olan ikili ilişkilerine önem verdiğini kaydetti.
Günümüzde, insanlar arasındaki ilişkilerin, ekonomik ilişkilerin ve ortak projelerin büyük ölçüde önem arzettiğini dile getiren İsmail Aramaz, Bulgaristan’ın büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bu sebeple de iki ülke arasındaki ilişkilerin tam olarak gelişeceğine inandığını söyledi. Türk iş adamlarının Şumnu’ya yatırım yapmak istediklerini de ifade eden Büyükelçi, Türkiye’nin ekonomik potansiyelinin gayet büyük olduğunu misalleriyle ifade etti. İsmail Aramaz, Bulgaristan’da iş imkanları arayan Türk iş adamlarına yardımcı olacağını söyledi.
Gazetecilerin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda Bulgaris-tan’dan ne gibi destek beklediği sorusunu cevaplayan İsmail Aramaz, Bulgaristan hükümetinin, Türkiye’nin AB perspektifini desteklemesini büyük ölçüde takdir ettiğini, bu üyeliğin gerekli olan müzakerelerin neticesinde gerçekleşmesini beklediklerini ve Türkiye’nin devlet olarak bu konuda çok acele etmediğini kaydetti. Türkiye’nin, bu hızla gelişmeye devam etmesi durumunda bu üyeliği istemeyen insanların sayısının artacağı tahmininde bulunan Türk diplomat, zamanında Türkiye’nin,  NATO’ya üye olması için Bulgaristan’a büyük destek verdiğini hatırlattı.
Şumnu Belediye Başkanı Krasimir Kostov, Büyükelçi İsmail Aramaz’a Şumen Belediyesi’nin plaketini, sanayi bölgesinin broşürünü, Eski Şehir albümünü ve Şumnu’yu anlatan bir film hediye etti. Daha sonra İsmail Aramaz, Şumen’de bulunan Türk yatırımcılarla görüşüp, Şumnu Üniver-sitesi’ni ve Tombul Cami’ini ziyaret etti.

Mehmet Ömer,  Şumnu

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.