Türkiye sınırındaki tel örgünün inşaatı ihalesiz devam edecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

SOFYA (AA) – Türkiye üzerinden ülkeye kaçak yoldan gelen sığınmacı akınını azaltmaya çalışanBulgaristan’da parlamento, Türkiye sınırında tel örgü yapılmasının devamını kolaylaştırmayı içeren kararı onayladı.

Bulgar milletvekilleri, sınırın 82 kilometrelik bölümünde tel örgü yapımının devamını kolaylaştırmak üzere, inşaatın Kamu İhale Yasası’nın dışında tutulmasına izin veren kararı geçirdi.

Başbakan Boyko Borisov hükümetini destekleyen siyasi oluşumların sunduğu kararın gerekçesinde, Avrupa Birliği’nin dış sınırı olan Bulgaristan’ın kuracağı tel örgünün ülkenin milli güvenliğinin sağlanmasıyla doğrudan ilişkili olduğu ifade edildi.

Parlamentodaki oylamada, temsil edilen 8 siyasi oluşumdan sadece üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi milletvekilleri karar aleyhinde oy kullandı.

Tel örgü inşaatının hızlandırılmasında ısrar eden Başbakan Boyko Borisov’un kişisel talebi üzerine alınan karar sonucu, tel örgüyü yapacak şirketin seçilmesine ilişkin prosedürlerin kolaylaştırılması bekleniyor.

Bulgaristan hükümeti, 12 Ocak’ta Türkiye ile 174 kilometrelik kara sınırında daha önce yapılan 30 kilometrelik tel örgü engelinin yanı sıra 82 kilometrelik ek bir bölümün de en kısa sürede inşa edilmesini karara bağlamıştı. Gerekçe olarak Türkiye’denBulgaristan’a sığınmacıların kaçak geçişlerinin ilkbahar aylarında daha da artacağını savunan analizler gösterilmişti. Başbakan Borisov, “geçici engelleyici hafif tel düzeneği” olarak tanımlanan tel örgünün 82 kilometrelik yeni bölümünün maliyetinin 90 milyon leva (45 milyon avro) civarında olacağını belirtmişti.

Parlamentonun genel oturumunda konuşan ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili ve eski Savunma Bakanı Angel Naydenov mevcut tel örgünün bir kilometrelik maliyetinin 125 bin avro olduğunu, yeni bölümünün maliyetinin de  500 bin avro olması planlandığını iddia etti. Naydenov, harcamalarda sıkı denetim uygulanması talebinde bulundu.

Hükümet ortağı solcu Bulgaristan’ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV) partisinin milletvekili ve eski Genelkurmay Başkanı Mihail Mihov ise “Tel örgü inşaatı ile Bulgaristan’ın herkesin girip çıkabileceği duvarsız bir avlu olmadığını Ortadoğu ve Afrika’ya göstereceğiz” dedi.


İçeriği Paylaş