Türkiye sınırına çekilecek yeni tel örgü daha uzun ve pahalı

Haberler
İçeriği Paylaş

telorgu02120

 

Bulgaristan’ın Türkiye sınırına örmeye başladığı yeni tel örgü öncekinden daha uzun ve pahalı olacak. Yeni tel örgünün inşası devlete 48 milyondan fazla levaya mal olacak. Alanın özelliklerine göre iki tipten tel örgü örülmesi öngörülüyor.

Sınıra tel örgü çekme çalışmaları, Burgaz ilinde Stranca dağının yamaçlarının eğiminin yüzde 40 olmasından dolayı zor olacağı belirtildi.

Toplam 132,6 kilometrelik büyük bir sınır kesimi, inşası daha zor olan A tipi tel örgü ile çevrelenecek. Bu tip duvar, Kapıkule Sınır Kapısı’na yakın sınırda çekilen 30 metrelik tel örgüsünün benzeridir.

Çekilecek olan tel örgü Bulgaristan tarafında 3 metre, Türkiye tarafında ise 2,5 metre yükseklikte olacak.

B tipi duvar Burgaz bölgesinde sınırın üç kesiminde inşa edilecek. Onlardan en uzunu 7,4 kilometrelik duvar Veleka ve Deliyska çayları arasında bulunan kesimde yapılacak. Bu duvar daha dar ve daha yüksek olacak. Çit üstüne dokuz helezon jiletli teller uygulanacak.

Yılın başında İçişleri Bakanlığı (VMR) tarafından hazırlanan bir raporda önceki Plamen Oreşarski hükümeti sırasında sınıra çekilen tel örgü duvarının etkili olmadığı belirtildi. O zaman uzmanlardan oluşan bir komisyon duvarın birkaç dakika içinde hiç sorun yaşanmadan aşılabileceğini tespit etti. Bu yüzden sınırdan kaçak olarak geçilmesine karşı duvarın ek önlemlerle güçlendirilmesi önerildi.

Haskovo (Hasköy), Yanbol ve Burgaz illerinde bulunan üç ayrı sınır kesiminde duvar örülmesine ilişkin projeler farklı şirketler tarafından hazırlandı. Onların İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı proje doğrultusunda olması gerekir. Aynı zamanda bu şirketlere alanın özelliklerine göre yapıcı kararlar önermelerine fırsat veriliyor. Bu demektir ki, bazı yerlerde tel örgü duvarı farklı görünebilir.

Sınıra çekilecek olan yeni tel örgünün ilkbahar mevsimine kadar tamamlanması ve o zaman sınırda sığınmacı akınının azalması bekleniyor.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş