Türkiye Makedonya’ya yardıma hazır

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Makedonya'ya yardıma hazır

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Şölendil, başkent Üsküp ve çevresinde büyük hasara ve can kaybına neden olan sel felaketinin ardından Türkiye’nin her türlü yardıma hazır olduğunu açıkladı

 

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Türkiye’nin, Makedonya’ya, başkent Üsküp ve çevresinde büyük hasara ve 21 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan sel felaketi nedeniyle her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Şölendil yaptığı açıklamada, sel felaketinin ardından dün hızlı şekilde Makedonya ve Türkiye’deki dışişleri bakanlıkları ile iletişime geçtiğini ve konu ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Makedonya Dışişleri Bakanlığının felaket bölgesinde hasar tespiti yaptığını aktaran Şölendil, “İhtiyaç listesi talep ettik. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), iki ülkenin dışişleri bakanlıkları ile temas halindeyiz. İhtiyaç listesi bize ulaştığında biz de imkanlar dahilinde gereğini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) da yardımlarla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Şölendil, “Hep birlikte, dost ve kardeş Makedonya’ya gerekli yardımı yapmak üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz.” dedi.

ÜLKEDE YAS İLAN EDİLDİ

Bu arada, 21 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin ardından Makedonya hükümeti bugün ülkede bir günlük yas ilan etti.

Dün gece olağanüstü toplanan hükümet üyeleri, selden etkilenen Üsküp ve Kalkandelen şehirlerinde 15 günlük “kriz hali” ilan edilmesine de karar verdi.

Öte yandan, selde hayatını kaybedenlerin ailelerine de 300’er bin Makedon denarı (yaklaşık 4 bin 900 avro) maddi yardım yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş