Türkiye, İran, Suriye ve Irak’tan ortak vize

Български Новини
İçeriği Paylaş

Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ın ortak vize konusunda anlaştıklarını belirten Pakistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Aghamohammadi, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sunduğu ortak vize anlaşmasıyla turistler dört ülkeyi de tek vizeyle ziyaret edebilecekler” dedi.

İran basınında, Ali Aghamohammadi ortak vizeye ilişkin değerlendirmelerinde, alınan tedbirin söz konusu dört ülkede turizmin kolaylaştırılması ve turist harcamalarının azaltılması arayışları olduğunu ifade etti. Vizenin adının Başbakan Erdoğan tarafından önerilen ‘Shamgen’ olduğunu ve bu ismin Suriye’nin klasik Arapça ismi olan ‘Sham’dan geldiğini belirtti.

Ali Aghamohammadi, bu dört ülkenin büyük bir serbest ticaret bölgesi oluşturarak, serbest ticareti yükseltmek için de anlaştıklarını ifade etti.

İran ve Suriye arasında serbest ticaret bölgesi oluşturma hedefinin son aşamaya geldiğini ve iki ülkenin anlaşmaları parlamentolarına sunduklarını belirten Ali Aghamohammadi, İran’ın Türkiye ve Irak’a karşı serbest ticaret bölgesi için adım attığını söyledi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.