Türk Kültür Günleri

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosluğu ve Şumen BİZ Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Türk Kültür Günleri bugün (23 Haziran) sona erdi.

Bulgaristan’da ilk defa organize edilen etkinlik Şumen’de iki gün devam etti. 22 Haziran’da yapılan resmi açılışta BİZ Derneği Başkanı Menent Şukriyeva, Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ve Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy konuşma yaptılar.

Sema gösterisi ve bir Deliorman türküsünden sonra Türk kültürü, Bulgaristan Türklerinin yöresel kıyafetleri, Türk mutfağı tarihçesi, Bulgaristan sofrasında Türk yemekleri ve Türk kahvesi tarihçesi konulu sunumlar yapıldı. Öğle saatlerinde mola verilerek, gelen konuklara yöresel yemekler ve Türk kahvesi ikram edildi. Mola esnasında gelen misafirler, Razgrad’a bağlı Kiçenitsa köyünden Zevcet Bey’in yardımıyla düzenlenen şark köşesinin önünde bol bol fotoğraf çektiler. Hat sanatı, edirnekari sanatı ve ebru sanatı için yapılan sunumlar izlendikten sonra gelen misafirler fuaye kısmına geçip, 50’den fazla eserden oluşan hat sergisini, renklerle çiçeklerin ahenkli ve eşsiz dansı olarak tanımlanan edirnekari eserlerini beğeniyle incelediler ve BİZ Derneği’nden Behçet Danacı ile Sadife Çauş’un ebru gösterisini büyük ilgiyle izlediler.

Saat 20.00’de Şumen Tiyatrosu’nda Edirne Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası’nın verdiği konser herkesin ilgisini doruk noktaya taşıdı. Gerek Şumen’de, gerekse önceki gün Razgrad’da organize edilen konserde gösterdiği olağanüstü performans ile şefliğini Prof. Aminbay Sapayev’in yaptığı Balkan Senfoni Orkestrası Bulgaristan’ın Deliorman bölgesine ilk kez gelip, seyircilerin beğenisini kazandı. Konsere gelen izleyiciler W.A.Mozart, J. Strauss, A. Khacaturian, Bulgar asıllı Georgi Zlatev Çerkin’in “Sevdana” eserlerini ayakta alkışladırlar. Sırf 45 kişilik orkestrayı dinlemek için Sofya’dan Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Büyükelçisi İsmail Aramaz geldi. Şumen Valisi İvaylo İliev, Şumen Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Kadir, Şumen Belediye Meclisi Başkanı Prof. Georgi Kolev, Şumen Üniversitesi Rektörü Prof. Margarita Georgieva gelen misafirler arasındaydı.

Etkinliğin pazar günkü programı Bulgaristan topraklarında Türk mimarisi konulu sunum ile başladı. Türk tiyatrosu tarihçesi sunumundan sonra İstanbul’dan gelen Ramil Balatin herkesin duydu, ancak Şumenlilerin çoğunun ilk defa izlediği karagöz ve Hacıvat gösterisi ile büyük beğeni topladı. İzleyicilerin en büyük alkışı Antonovo’dan gelip Nasreddin Hoca rolünü inanılmaz bir performansla oynayan yedi yaşındaki Hakan Hasan için oldu.

Eski Şumen Türk Tiyatrosu sanatçısı Bayse Arifova’nın sesini duyan salon heyecanlandı. Bayse Arifova’nın söylediği türküler, Neşe ve Çiğdem kardeşler, Sadife Kürdova, İlbühal Grubu ve herkesin “Altın Kızlar” olarak adlandırdığı Belogradets kadın korosunun yer aldığı konser programını oluşturdu. Program Aşk Tesadüfleri Sever filmiyle son buldu. Türk sinemaseverleri, Cumartesi günkü programı kapsamında gösterilen Babam ve Oğlum adlı filmde Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra, Halt Ergenç olağanüstü oyunculuk performansını izleyebildiler.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri ilk kez üniversite dışında, Şumen halkına açık olarak yapılan bir etkinliğe katılma imkânına kavuşup, bilgi ve becerilerini sergilediler.

Şumen Vasil Drumev Tiyatrosu fuayesinde ilgi ve heyecan doruk noktadaydı. İzleyicilerin çoğu bu etkinliğin geleneksel hale getirilmesini istediler. Organizatörler, bu organizasyonun atılan ilk adım olduğunu ve Türk Kültür Günleri adlı etkinliğin her yıl şehrin kültür takviminde yer alması için çabalayacağını belirttiler.

bizimgazete.bg

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.