Türk işadamları, Bulgaristan’da yeni yatırım sahaları araştırdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’da gerçekleştirilen Türk-Bulgar işadamları forumunda bir araya gelen Türk ve Bulgar işadamları yatırım imkanlarını araştırdı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’na (TUSKON) bağlı Aydın Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) üyelerinden oluşan iş adamları heyeti Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası (TBTSO) davetlisi olarak Bulgaristan’a İş Geliştirme ziyareti gerçekleştirdi. Avrupa Parlamentosu Bulgaristan Milletvekili Metin Kazak’ın da katkılarının bulunduğu toplantıda, yaklaşık 100 işadamı ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Bulgaristan’ın, Türk işadamları için ağırlıklı olarak tarım ve inşaat sektörünün cazip olduğu düşüncesiyle, özellikle tarım ürünleri üretimi ve inşaat alanında faaliyet gösteren işadamları farklı alanlarda işbirliği imkanlarını araştırdı.
TUSKON ve TBTSO’nın çabaları sayesinde Ege bölgesindeki işadamlarının Bulgaristan’da yatırım imkanları araştırdığını söyleyen Metin Kazak, bunun iyi bir başlangıç olmasını temenni etti. Bu forumun karşılıklı iş imkanlarının gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten milletvekili Kazak, bu etkinliğin, verimli işbirliğinin devamını getireceğini dile getirdi. AB Komisyonu’nun 2011 Türkiye raporunda, büyüme, bütçe ve ihracatta Türkiye ekonomisini gayet başarılı bulduğunu dile getiren Kazak şunları söyledi: “Bu artışın iç talep sayesinde hızlı gerçekleştiği belirtildi. Yayınlanan bu raporda Türkiye ile AB arasındaki ekonomik potansiyelin yeterli şekilde kullanılmadığı belirtildi. Türkiyeli işadamlarının önündeki en büyük engellerden biri olan vize engelinin aşılması için TUSKON’a büyük görev düşmektedir. AB üyesi olmasından sonra Bulgaristan, yatırımlar açısından son derece büyük ivme gösterdi. 2000’li yılların başından itibaren, turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, ev aletleri ve oto yedek parça Türk işadamları tarafından ilgi gören başlıca sektörler oldu. İki ülke piyasası birbirini tamamlayan yapıya sahip. Bulgaristan da, AB kaynaklarını kullanarak bir çok imkana sahip bulunmaktadır. Bu imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesini ümit ediyorum.”
Zaman’a açıklamalarda bulunan Metin Kazak, bu forumun çok önemli olduğunu, iki ülke arasındaki işbirliği ve ticaretin artırılmasında yarar olduğunu söyledi. Bu görüşmeyi başlangıç olarak değerlendiren Kazak, Türk işadamları için tarım, inşaat ve turizm sektörlerinin çok cazip olduğunu, hem Türkiye’nin hem de Bulgaristan’ın bu alanlarda tecrübeli olduğunu, tecrübenin de paylaşınca daha da gelişeceğini ifade etti.
ASİAD’ın bağlı bulunduğu Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Başkan Yardımcısı Şahin İlgi de, Bulgaristan ile Türkiye arasında uzun yıllara dayanan tarihi bir geçmişin olduğunu ve buradan yola çıkarak iki ülke arasında çok iyi ticaretler kurulabileceğini söyledi. Şahin İlgi, var olan mevcut faaliyetleri arttırabilmek için üye işadamları ile Bulgaristan’a geldiklerini söyledi. TUSKON’un en büyük misyonlarından birinin imalatçıyı üretici, üreticiyi ihracatçı, esnafı tüccar, tüccarı da işadamı yapmak olduğunu vurgulayan İlgi, bu konuda vizyon kazanmak gerektiğini, bu vizyonun da yurt dışına açılarak kazanılabildiğini ifade etti. İlgi, Bulgaristan’ın Türk işadamları için tarım sektörünün daha cazip göründüğünü savundu. Tarım alanında Bulgaristan’ın ciddi potansiyelinin bulunduğuna vurgu yapan işadamı, bu alanda yabancı yatırımcıların da beklendiğini, yabancı çiftçilerin de Bulgaristan’da arazi satın alarak tarım yaptığını aktardı. Bunun sadece böyle kalmaması gerektiğini vurgulayan İlgi, tarıma dayalı sanayinin de gelişmesi gerektiğini, tarım ürünlerinin hammadde olarak satılmasından ziyade, gıda ve tekstile yönelik entegre tesislerin kurulması gerektiğini aktardı. Bu nedenle tarıma dayalı sanayi sektöründen üyelerini Bulgaristan’a getirdiklerini söyledi. Konuk işadamları Sofya’nın yanı sıra Burgas’da da temaslarda bulundu.

Erkan Tunca, Sofya/Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.