Bahçeşehir Üniversitesi Makedonya’da “Osmanlı tarihi ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü”nü kurdu.

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda ziyaret ederek kaleme aldığı Makedonya’daki Türk tarihini, Bahçeşehir Üniversitesi’nin kurduğu ‘Osmanlı tarihi ve Balkan Enstitüsü’ araştırmaya devam edecek.

Türkiye’nin Bahçeşehir Üniversitesi Makedonya’da Türkiye’nin ilk “Osmanlı tarihi ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü”nü kurdu. Türkiye’nin Balkanlar politikasına yön verecek ve Balkanlar’daki Osmanlı tarihini araştıracak olan merkez bünyesinde Osmanlı tarihi araştırmaları yüksek lisans programı olacak. Programın yürütücülüğünü ünlü Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Heath Lowry yapacak. Enstitü aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eş başkanlığını yaptığı Medeniyetler İttifakı koordinasyonuna da ev sahipliği yapacak. Bu bağlamda  Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ile  beraberinde heyetle Makedonya’ya gitti.

‘Köklü ve çok güçlü bağlar var’

Osmanlı tarihi ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü’nün tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel “Bugün bahsedilen küreselleşme kavramanın önemini, 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi bugünün 34 ülkesine seyahat ederek o zamanlardan farkına varmıştır. Bugün Evliya Çelebi’nin Makedonya’da gezdiği bir kaç yeri ziyaret etme fırsatı buldum ve gördüm ki Makedonya ile aramızda tarihsel çok köklü bağlar var” diye konuştu.

Balkanlar’daki öğrencilere burs

Yücel, mevcut bağları güçlendirmek ve geliştirmek üzere çalışmalar yapacak olan ‘Bahçeşehir Üniversitesi Osmanlı tarihi ve Balkan Araştırmaları Merkezi’ni Üsküp şehrinde kurmaya karar verdiklerini anlattı. Enver Yücel “Bu araştırma merkezinde sadece, Balkanlar’ın Türkiye ile tarihi ve kültürel yapısı üzerine araştırmalar yapılmakla kalmayıp, çeşitli yayınlar yapılacak, donanımlı araştırmacılar yetiştirilecek, iki ülke arasındaki üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri değişim programları sürdürülecektir” dedi. Öte yandan programa katılacak olan Balkan kökenli öğrencilere “Evliya Çelebi” bursu da verilecek.

Projeye geçen yıl start verildi

Makedonya çalışmaları kapsamında UNESCO’nun 2011’i “Evliya Çelebi Yılı” olarak ilan etmesi sebebiyle Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM), Evliya Çelebi ile ilgili geniş bir proje başlattı. Dünya seyahat edebiyatının en büyük eserlerinden birine imza atan Evliya Çelebi’nin yaşadığı dönemi ve olayları konu alan panel ve konferansların yapılacağı projede “Evliya Çelebi’nin” sergilerinin yanı sıra bir belgesel, bir uzun metrajlı film ve Evliya Çelebi’nin ülkelerini tanıtan kitaplar da yer alıyor.

Sergiye ziyaretçi ilgisi

Daha önce İstanbul ve Paris’te açılan sergi öncesinde Üsküp’te bir de konferans düzenlendi. Konferansa. Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Giyorgi İvanov, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye Uskup Büyükelçisi Gürol Sokmensuher, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abas, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli heyet başkanı Enver Yücel, Makedonya Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Vilado Kambovski, Medeniyetler İttifakı Es-Güdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Princeteon Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Heath Lowry ve çok sayıda bilim adamı katıldı. Evliya Çelebi seyahatnamasi ve haritalarından oluşan bir de sergi açıldı.

http://www.stargazete.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.