Türk Büyükelçisi gelecek diye cami etrafını temizlediler…

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2004 yılında Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanan anlaşmaya göre tamiri yapılması gereken ancak 20 yıldır kendi haline terkedilen Razgrad İbrahim Paşa Camii, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz’ın ziyareti nedeniyle alelacele temizlenmeye çalışıldı. 
Razgrad Belediyesine bağlı temizlikçiler cami içindeki çöpleri topladı ve cıvarda temizlik yaptı. Büyükelçi Aramaz önümüzdeki günlerde Razgrad’a giderek camiyi ziyaret edip durum tespiti yapacak. Aramaz, Razgad’ın ardından Işıklar (Samuil), Torlak (Tsar Kaloyan), Balbunar (Kubrat) ve Kubadın’nı (Loznitsa) da ziyaret edecek. 


OSMANLI’DAN KALMIŞ EN BÜYÜK SANAT ESERİ
İbrahim Paşa Camii, Balkanlarda Osmanlılar’a ait ayakta kalmış en büyük sanat eseridir. Bulgaristan’ın Deliorman kesiminde, Razgrad’da bulunur. UNESCO kataloğunda kayıtlı olan cami, Balkanlar’daki üçüncü en büyük camidir. Kanuni Sultan Süleyman devrinin sadrazamı Pargalı Damat İbrahim Paşa hayratlarına dahildir.

Caminin inşaatı 1530-1535 yıllarında, İbrahim Paşa tarafından başlatılmıştır. İbrahim Paşanın vefatından sonra (1536) caminin inşaatı durmuştur. 1616 yılında Mahmut Paşa tarafından inşaati tamamlanan cami ibadete açılmıştır. İbrahim Paşa camisi klasik Türk mimarisinin en güzel eserlerinden birisidir. Cami herşeyden önce dış görünüşüyle dikkati çeker. Şu anda ibadete kapalı olan caminin tamirine ilişkin 2004 yılında anlaşma imzalansa da bu konuda herhangi bir adım atılmamıştır.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.