Komünist ajanlar işbaşında kalıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan parlamentosunda eski komünist rejimin siyasi polisi konumundaki gizli servis (DS) lehine görev yapan ajanların devlete ait kuruluşlarda çalışmalarını sınırlandıran yasa tasarısını reddetti. Muhalefetteki Mavi Koalisyon (SK) tarafından sunulan tasarı için oylamaya katılan 97 milletvekilinin 12’si lehte, 18’i ise aleyhte oy kullandı. İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar Partisinden (GERB) 67 milletvekili içekimser kaldı.
Sosyalist Partisinden (BSP) 15 milletvekili tasarıya karşı oy kullanırken, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden 1 milletvekili destek verdi, 2 milletvekili ise çekimser kaldı.
İktidar partisinin hukukçuları, yasa tasarısının insan haklarına karşı olduğunu belirterek, vatandaşların anayasadan gelen çalışma hakkına kısıtlama getirdiğini savundu.
Ülkenin en büyük gazetelrinden biri olan ‘Trud’, haberi ‘Ajanlar bu defa da yönetimde kaldı’manşetiyle verdi.
TÜRKLERİN PARTİSİ HÖH MİLLTEVEKİLLERİNİN ÇOĞU ESKİ KOMÜNİST REJİMİN AJANI
Bulgaristan’da Türklerin partisi konumundaki Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi milletvekillerinin daha önce çoğunun dönemin komünist rejiminin istihbarat örgütü DS’nin ajanı olduğu açıklanmıştı. Sözkonusu milletvekillerinin dosyaları parlamentoya bağlı dosyaları açıklama komisyonu tarafından kamuoyuna sunulmuştu.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.