Turizm haftasının ilk gününe Balkan Yemekleri damgasını vurdu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

15-22 Nisan tarihleri arası Dünya Turizm Haftası olması nedeniyle ilimizde de etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklerin birinci günü etkinlikleri Kartepe’de gerçekleştirildi.
Valilikteki açılış törenin ardından Kartepe Derbent Uygulama Otelinde devam eden etkinlikler, halk oyunları, müzik dinletisi ve yemek yarışmasıyla başladı. Zaman zaman halk oyunları oynanırken, üç kategoride yemek yarışması yapıldı.

Çorbalar, ana yemekler ve tatlılar kategorisinde yapılan yarışmalar oldukça çekişmeli geçti. Jürinin görünüm, koku, tat vb. kıstaslar itibariyle puanladığı yemekler konuklara da ikram edildi. Yapılan yarışmalarda Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği kadın kolları adeta ödül rekoru kırdı. Çorbalarda İkincilik ölülü alınırken, tatlılar grubunda dereceye girilemedi ama, ana yemekler kategorisinde birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülleri Balkan Türkleri Kadın kollarında kaldı. Balkan Türkleri kadın kolarının özellikle “ana yemekler” katagorisinde tüm ödülleri toplaması Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan Zamburkan tarafında takdirle karşılandı.

Turizm haftası sebebiyle düzenlenen program 26 Nisan Salı akşamına kadar devam edecek.

16 Nisan 2009, Bayram Çolakoğlu

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.