TRT, Kırcaali’de Balkan Savaşı için belgesel çekiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Radyo ve Televizyonu (TRT) kurumundan bir ekip Kırcaali’de Balkan Savaşı’nı anlatan bir belgesel çekiyor.

Film, TRT Belgesel kanalında “Yüzyıllık Hikayeler” programında yayınlanacak. Pazartesi ve salı günü yapımcı Yıldırım Eskici, yönetmen Sibel Değer ve kameramanlar Mazlum Demirbağ ve Fatih Gençbay, Ardino’nun (Eğridere) Brezen (Halaçdere), Bogatino (Çorbacılar), Mleçino (Sütkesiği), Gorno ve Dolno Prahovo (Yukarı ve Aşağı Tosçalı) köylerinde çekim yaptılar.

TRT ekibi, Balkan savaşı ile ilgili bölgede yaşlı insanlarla röportajlar yaptı. Türk TV’cileri Rodop Dağları’nın inanılmaz güzelliğine hayran kaldı.

Yapımcı Yıldırım Eskici, “Projeyi 6 ay önce başlattık. Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Macaristan ve Yunanistan’da çekimler yaptık” diye vurguladı. Yapımcı, “Balkan Savaşı ile ilgili çok ilginç hikayeler var ve onlar geçmişten bir ışık olması için nesilden nesile aktarılmalıdır. Müslümanlarla da konuştuk, Hıristiyanlarla da” diye sözlerine ekledi.

Belgeselin 2013 yılının mart ayının başında yayınlanması planlanıyor, 13 seriden ibaret olacak.

Güner ŞÜKRÜ, Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.