Trafiğe çözüm için İstanbul’dan Sofya’ya iki altyapı projesi

Balkanlardan Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

İstanbul’un trafik sorununu gerçekleştirilen projelerle rahatlatma çalışmaları, Sofya’ya da örnek olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sofya’daki trafik sorununun çözümü için Sofya Belediyesi’ne iki proje hediye etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fındıkova, Sofya’da bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sofya’ya trafik sorununu hafifletecek iki proje hediye etti.

Yordanka Fındıkova ile yaptığı görüşme sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, İstanbul’daki Bulgar Kilisesi Sveta Stefan’nın rehabilitasyonu için belediyenin 2 milyon Euro ayırdığını ve onarımın bu yılın sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini kaydetti. İki şehir arasındaki işbirliğinin daha da aktif olması gerektiğini kaydeden Topbaş, iki şehir arasındaki mesafenin uçakla bir saat olduğuna dikkat çekti.

Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fındıkova, hediye edilen iki proje ile şehir merkezinden çevreyoluna sorunsuz bir şekilde ulaşılabileceğini söyledi. Alınan projelerin değerlendirileceğini belirten Fındıkova, bu projelerin daha fazla alana ihtiyaç duyduğunu aktardı.

İki yıl önce İstanbul’a yaptığı ziyarette, toplu taşıma altyapısında birlikte çalışma kararı aldıklarını hatılatan Fındıkova, Topbaş yönetiminde İstanbul’un özellikle caddeler, sokaklar ve toplu taşıma altyapısı olmak üzere kısa süre içinde değiştiğini söyledi. İstanbul’dan döndükten hemen sonra İstanbul Belediyesi’nden ekiplerin, Sofya’ya gelerek toplu taşıma altyapısını çözmek için imkanlar araştırdığını kaydeden Fındıkova, son yapılan görüşme sonrası, Sofya Büyükşehir Belediyesi’nden uzmanların, tecrübe paylaşımı için İstanbul’a gideceklerini ifade etti. Avrupa Kültür Başkenti adayı olan Sofya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti tecrübesinden de yararlanmak istiyor. Fındıkova, iyi olan her tecrübeyi almaya hazır olduklarını söyledi.

İstanbul ve Sofya yeşillendirme, kültür ve enerji alanlarında da işbirliği içinde olacak. Heyet daha sonra, antik döneme ait mezarlıkların bulunduğu Sveta Sofiya kilisenin altındaki müze çalışmalarını yerinde izledi.

Sofya Belediyesi’nin hatıra defterini de imzalayan Topbaş, deftere, tecrübe ve bilginin paylaşılması gerektiğini yazdı.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.