TİKA, Karadağ ve Arnavutluk’ta gönülleri fethetti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Karadağ’da özellikle sağlık, Arnavutluk’ta ise turizm alanlarındaki projeleriyle takdir topluyor.

Balkanların her yerinde gerek yönetimler gerek halk tarafından büyük takdirle karşılanan TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği özellikle sağlık projeleriyle Karadağlıların gönüllerini kazanmayı sürdürüyor. Hasta teşhis ve tedavi konularında önemli eksikliklerin yaşandığı Karadağ’da, ülkenin bulunduğu coğrafyanın koşulları sebebiyle hasta nakilleri konusunda da büyük sorunlar yaşanıyor. Ayrıca başkent Podgorica’nın dışında tam kapasiteyle çalışan hastanelerin olmaması, başta diğer iller olmak üzere sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açıyor. TİKA Karadağ Program Koordinasyon Ofisi, 2012 yılının ikinci yarısından itibaren sağlık konusuna eğilip ve küçük, ancak ihtiyaca yönelik projeler üretmeye başladı. Modernizasyonu ve yenilenmesi imkansız olan sağlık ekipmanlarının yerine yenilerinin alınması sayesinde Karadağlılara daha iyi sağlık hizmeti verilebiliyor. Bu bağlamda TİKA Karadağ Program Koordinasyon Ofisi, Karadağ Emniyet Müdürlüğü Sağlık Merkezi’ne ultrason ünitesi kurulması, Plav’da diyaliz merkezi kurulması, Plevlya Devlet Hastanesi Cerrahi Bölümü’ne enerji ünitesi kurulması, Karadağ Ulusal Kan Transfüzyon Merkezi’nin onarımı ve donanımının sağlanması, Byelo Polye Sağlık Merkezi’nin donanımının sağlanması ve Podgorica’da Konik, Stara Varoş ve Tuzi beldelerinde faaliyet gösteren sağlık merkezlerine ultrason/doppler cihazları alımı projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarına devam ediyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.