Bal-Türk Kapadokya’daydı

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler Haberler
İçeriği Paylaş

50 ye yakın katılımcı ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği Kapadokya gezisi yoğun bir kültür birikimi ve doğal güzellikler eşliğinde tamamlandı.

Biraz yorucu ancak bir o kadar güzel geçen gezide kafile ilk gün; Avanos, Paşa bağları, Peri Bacaları, Güvercinli vadi, mücevher ve oniks taşı atölyesi, seramik atölyesi, Uçhisar Kalesi ve Çavuşini ziyaret etti.

Rehberin bilgilendirmesi sonucu; bölgenin Perslerin verdiği “Katpa Tuka” ya da Hititlerin verdiği “Hepa Tuka” isimleri ile tarih sahnesinde önemli bir yeri olduğu, ayrıca Hıristiyanlığın Anadolu’da yayılmasında önemli rol oynadığı öğrenildi.

Gezinin ikinci günü Hasan Dağının karla kaplı heybetli görüntüsü eşliğinde Kaymaklı’ya hareket eden grup Kaymaklı yeraltı şehrini hayretler içerisinde dolaştı. Dernek üyeleri yerin metrelerce altındaki oyuklar, dehlizler ve tünellerden geçerken insanoğlunun buraları nasıl yaptığı ve nasıl yaşadığı konusundaki bilgileri büyük bir heyecanla dinledi.

Ardından yüzlerce yıllık tarihi oyma kiliseleri ile meşhur Ihlara vadisinin muhteşem doğal güzellikleri eşliğinde trekking yapan grup “Güzel Atlar Diyarı” Kapadokya’dan ayrılarak son durak olan Tuz Gölüne uğradı. Yorgunluk atmak için tuz gölünde yalın ayak dolaşan grup çay molası ardından dönüş yoluna koyularak geziyi tamamladı.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.