TBMM heyeti Bulgaristan’da

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Öztürk, “Bulgaristan Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine destek veriyor” dedi..

Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Öztürk, Bulgaristan’ın Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine destek verdiğini söyledi.

TBMM Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Öztürk ve grup üyesi Bülent Belen, Bulgaristan’a yaptıkları iki günlük ziyaret kapsamındaki temas ve incelemelerini tamamladı.

Heyet, ziyaretin ikinci gününde Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı’yı ziyaret etti, Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile görüştü, Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Zinaida Zlatanova ile bir araya geldi.

Öztürk, “Avrupa Birliği Değişim ve Diyalog Programı” kapsamında gerçekleştirdikleri temasların başarılı sonuç verdiğine vurgu yaparak, Avrupa Konuları ve Avrupa Fonları Denetim Komisyonu Başkanı Mladen Çervenyakov ile Türkiye’nin AB sürecini değerlendirdiklerini belirtti.

“Şunu gördük ki Bulgaristan Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine destek veriyor. Desteklerinin süreceğini ifade ettiler” diye konuşan Öztürk, “Türkiye aslında teknik olarak AB üyeliğine hazır. Mesele, teknik mesele değil, siyasi bir takım argümanlar gösteriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, görüşmelerde vize muafiyeti ve Geri Dönüş Anlaşması konusunda da görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti.

Ziyaretinin ilk gününde ise Bulgaristan Meclis Başkan Vekili Ali Osman İmamov ve Bulgaristan-Türkiye Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Ruşen Rıza ile görüştüklerini söyleyen Öztürk, “O toplantılarda da buradaki soydaşlarımızın, Müslüman kardeşlerimizin problemlerini dile getirdik. Benzer konularda iş adamlarımızın problemlerini dile getirdik. Farklı konularda fikir alış verişinde bulunulduk” dedi.

Toplantıların çok faydalı geçtiğini söyleyen Öztürk, “Bizim AB ile ilgili kamuoyu oluşturma, bilgilendirme ve tam üyelik için destek çalışmalarımızı da burada göstermiş olduk” diye konuştu.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı’ya yaptıkları ziyaretinin önemini vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her geldiğimizde başmüftümüzü ziyaret ederiz. Biliyoruz ki buradaki Müslüman kardeşlerimiz, soydaşlarımız bizim için önemli. Onların inançları, dilleri, kültürleri, tarihi eserlerine destek vermeye çalışıyoruz.”

TBMM heyeti, Bulgaristan’daki temas ve incelemelerini tamamlamadan önce son görüşmesini Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Zinaida Zlatanova ile yaptı.

Toplantıda, Türkiye’nin AB sürecinin görüşüldüğü belirtildi.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Zlatanova yaptığı açıklamada, Geri Dönüş Anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesinin önemini bir kez daha gündeme getirme fırsatı bulduğunu söyledi.

“Bulgaristan’a yönelik mülteci akınının artmasından dolayı endişelerimizi dile getirdik” diyen Zlatanova, “Bulgaristan, Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıları anlayışla karşılıyor. Aynı zamanda ülkemiz, ortak sınırımıza yönelik mülteci akınından dolayı büyük endişe duyuyor” dedi.

Kaynak: AA

 


İçeriği Paylaş