Taşköprü Camii’ni yeniden açacağız

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bozdağ, Taşköprü Camii’nin yeniden vakıf eseri mülkiyeti kazanması için başlatılan sürecin sürdüğünü söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozağ Bayram da Bulgaristan’a yaptığı ziyaret sırasında Filibe’deki Kominizm döneminde bir Bulgar vatandaşına satılan ve bir bölümü bar olarak kullanılan ibadete kapalı Taşköprü Camii’ni ziyaret etti. Beraberindeki heyet ile birlikte daha önce gazetemiz Yeni Şafak’ın gündeme getirdiği Osmanlı dönemine ait Taşköprü Camii’ne gelen Bozdağ caminin kapısı kilitli olduğu için camiye giremedi. İbadete kapalı Taşköprü Camii ile ilgili açıklama yapan Bozdağ, TİKA aracılığı ile mülkiyetini satın almak için başlatılan çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

DAVALAR SÜRÜYOR

Henüz bir mutabakat sağlanmadığını hatırlatan Bozdağ, ‘Camiyi satın alındıktan sonra yeniden restore edip ibadete açacağız. Mülkler hızlı bir şekilde geri alınmaya çalışılıyor’ dedi.

YETKİLİLERE İLETTİ

Bulgar Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüşen Bozdağ, konuyu ona da iletti. Plevneliev’in, ‘Ben hoşgörü ortamında büyüdüm. Bulgaristan’a bunu yerleştirmeye çalışıyorum’ dediği öğrenildi. Bozdağ, ayrıca bölgedeki ecdat eserlerin restorasyonlarının hızlanması için talimat verdi.

Yeni Şafak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.