Nevrekop’ta ikinci cami için referandum isteği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Nevrekop (Gotse Delçev) İlçesinde GERB partisinden ilçe meclis üyeleri şehirde ikinci cami inşaatına izin verilip verilmeyeceği konusunda referandum yapılmasını istiyor.

Pazartesi günü referandum isteğini ilçe meclisinin gündemine getirecek olan GERB’çiler, ‘Nevrekop’da, Müslüman vatandaşların dini vecibelerine yerine getirebilmeleri için ikinci bir camiye ihtiyaç var mı’ sorusuna ilçe sakinlerinin cevap vermesini istiyor.
GERB partisi, halk oylaması gerekçesinde söyle diyor: ‘Şehir sınırları içinde faaliyette olan ve 800 kişiye açık olan bir cami var. Şehirdeki 4 kilise ise 18 bin Ortodoks vatandaşa hizmet veriyor. Biz camiye, Müslümanlara karşı değiliz, Sözde milliyetçi oluşumlar durumdan yararlanarak gereksiz yere gerginlik yaratıyor. Bu gerginlik ise referanduma gidilerek halkın arzusunu gösterecek’.

Bölge Müftüsü Aydın Muhammed basına yaptığı açıklamada, projeye göre, ikinci caminin yanında bölgedeki imamların toplantı için kullanacağı bir de hizmet binası yapılması planlandığını belirtti.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.