Tarihi Makas Sınır Kapısı Törenle Açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın güneyinde, Türkler ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesinde, Bulgaristan ile Yunanistan arasında yeni sınır kapısı açıldı.

Bulgaristan’ın Makaza (Makas) ile Yunanistan’ın Nimfea (Yanıkköy) kentleri arasında karayolu iletişimini sağlayacak kapının açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene katılan Kırcaali Bölge Valisi Biser Nikolov, Doğu Makedonya ve Trakya Valisi Aristidis Yanakidis kurdala kesti, yeni kapının sınırın iki tarafındaki halka refah ve dostluk getirmesini diledi. Törende konuşan Vali Nikolov, “Kırcaali bölgesini Yunanistan’ın Akdeniz sahilleri ve Gümülcine’ye en yakın ulaşım yolunu açan Makas kapısı, Bulgaristan’ın 69 yıllık bir hayalini gerçekleştirdi” dedi.

Uluslararası 9. Avrupa Koridoru üzerinde bulunan Makas-Yanıkköy kapısının, her iki ülkenin Avrupa Birliği üyesi olması dolayısıyla turizm, ekonomi, sosyal ilişkiler alanlarında katkı sağlaması bekleniyor. Törene, iki ülkenin ortak sınırına yakın bulunan yerel yönetim temsilcileri, Bulgar ve Yunanlı milletvekilleri de katıldı.Bulgaristan’da 9 Eylül 1945 tarihinde darbe ile iktidara gelen Bulgaristan Komünist Partisi o dönem açık olan Makas-Yanıkköy kapısını siyasi kararla kapattırmıştı. Kapının yeniden açılmasına ilişkin proje 1995’te Bulgaristan ve Yunanistan Dışişleri Bakanları arasında imzalanan protokolle gündeme gelmişti. Bu protokolde ayrıca Elece-Eksinos ve İlinden-Ekshinohi arasında iki sınır kapısının daha inşa edilmesi öngörülüyor. Yeni sınır kapısının açılmasıyla Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki ortak sınır kapılarının sayısı 5’e çıktı.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.