AB üyeliği Hırvatların iş olanaklarını artırdı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

“Hırvatistan yeni elde ettiği AB üyeliğiyle işsizliği azaltmayı, dış yatırımları artırmayı ve ekonomisini güçlendirmeyi bekliyor.”

Hırvat İş Bulma Dairesi’ne göre, büyüyen emek piyasasının tetiklediği ekonomik büyüme, AB üyeliğinin Hırvat vatandaşlarına getirdiği faydalardan birisi.

Hırvatistan 1 Temmuz Pazartesi günü AB’ye katıldığında, ülkenin iş bulma dairesi de Avrupa İş Hareketlilik Portalı’na dahil oldu ve bu da Hırvat işçilerine diğer üye ülkelerdeki iş olanaklarını keşfetme olanağı sağlayacak.

Portalın veritabanında yaklaşık 850 bin iş başvurusu sahibi ve yaklaşık 30 bin işveren hakkında bilgi bulunuyor. Hırvatistan İş Bulma Dairesi sözcüsü Krunoslav VidiçSETimes‘a verdiği demeçte, portaldaki en popüler işlerin sağlık, konaklama, teknik faaliyetler, enerji ve satış alanlarında olduğunu kaydetti.

İş Bulma Dairesi Zagrep, Split, Rijeka ve Osijek’te göçmen bilgilendirme merkezleri kurdu ve bu merkezlerde Avrupa İş Hareketlilik Portalı’ndan danışmanlar yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlara bilgi, öneri ve destek sağlıyor.

“AB üyeliği Avrupa emek piyasasında daha kolay iş bulma olasılığı getiriyor.” diyen Vidiç şöyle devam etti: “Daha kolay istihdam … Avrupa stratejilerinin yaşam boyu öğrenilmesine ek olarak Avrupa ekonomisinin rekabet gücünü de artıracaktır.”

MojPosao.net adlı iş bulma sitesine göre, Hırvatların çoğunluğu yurt dışında çalışmak istiyor. Aynı araştırmada, insanların ülkeyi terk etmelerinin başlıca nedeninin kötü ekonomik durum olduğu da ortaya kondu.

Bu yılın başlarında MojPaosa, bilimsel olmayan bir ankette 1.200’den fazla kişiyle görüştü. Katılanların neredeyse yüzde 99’u iş bulmak için yurt dışına gitmeye hazır olduğunu söyledi.

MojPosao.net’in Satış ve Müşteri İlişkileri Sorumlusu Marko Olteana, insanların iş bulmak için yer değiştirme yönündeki istekliliklerinin her yıl arttığını söyledi.

SETimes‘a konuşan Olteana, “Bu çalışmalardan, Hırvatistan’da nüfusun çalışan kesiminin doğru işi bulamamaktan, yurt dışına gitmek isteyecek kadar hayal kırıklığına uğradığı açıkça görülüyor.” dedi.

Avusturya, başta sezonluk işler için olmak üzere Hırvat işçileri istihdam etmeye ilgi gösterdi.

Vidiç, “Başta Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Litvanya, Letonya, Polonya, Slovakya ve İsveç gibi işçilerin dolaşım özgürlüğüne sınırlama getirmeyenler olmak üzere, AB ülkeleri Hırvat işçilere iş vermeye ilgi gösterdi.” dedi.

Ülkenin resmi iş bulma dairesi de, iki adet ikili anlaşmaya dayanarak işçilere Almanya’da tarım ve turizm alanlarında sezonluk iş bulmalarında yardım ediyor. İş Bulma Dairesine göre, Almanya’da belli meslek dallarında da iş olanakları olacak.

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.