Sünnet Tartışması İsviçre’ye Sıçradı

Български Новини
İçeriği Paylaş

Avrupa’da sünnet tartışmaları Almanya’dan İsviçre’ye sıçradı. Köln Mahkemesi’nin sünneti “yaralama” suçu sayarak yasaklayan kararının ardından, İsveçre’de de bazı sağlık kuruluşları sünnet yapmayı durdurdu.

Zürih Çocuk Hastanesi yaptığı açıklamada, sünnetin ülkedeki etik ve hukuki durumunun araştırıldığını bildirdi. Hastane, tıbbi gereklilik olmadıkça sünneti durdurduğunu açıkladı.

İsviçre’de bir başka hastane de sünnet işlemlerine bir süre ara verildiğini, kesin kararın yaz tatilinden sonra verileceğini açıkladı.

Almanya’da Köln Mahkemesi, 26 Haziran’da sünneti yasaklamış, karar din özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle hem Yahudilerin hem de Müslümanların sert tepkisine yol açmıştı.

Başbakan Angela Merkel, kararın Almanya’yı alay konusu haline getirdiğini söylemiş, Federal Meclis de hükümeti sünnet yasağını kaldırma konusunda göreve çağırmıştı.

Meclisin büyük çoğunlukla kabul ettiği önergede, hükümetten sünneti yasal hale getirmesi için sonbaharda yasa tasarısı hazırlaması istenmişti.

TRT


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.