Şumnu’da ‘Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği Kuruldu’

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Şumnu’da ünlü Deliormanlı pehlivanın adını taşıyan Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği Kuruldu. Kuruluş toplantısının açılışında Kocayusufların yolunda giden, küçük yaşta, ama büyük başarılara imza atan Varna’nın Bulair köyünden 15 yaşında Milli Güreş Şampiyonu Sevgin Hasan, cihan pehlivanı fotoğrafını eline alıp yükseklere kaldırmakla bu tarihi toplantıya renk ve duygusallık kattı.  Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği yönetimine oy 9 kişi seçildi. Koca Yusuf Derneği Başkanı Arif Vasvi-  İsperih’in Kıpinovtsi köyünden Milli Güreş Şampionu, Gülhan Rufat- Razgrad’tan, Dünya yarışmalarında üçüncülük (Beden Eğitimi Bölümü öğrencisi), Bayazit Kemal- Ruen Güreş Antrenörü, Deçko İvanov Hristov –  1966 ve 1967  Bulgaristan Milli şampionu (uzun yıllar antrenörlük yaptı, Amerika-Bulgaristan çift vatandaşlığı var), Nurten Remzi- Koca Yüsuf heykeli ve Koca Yusuf yağlı güreşler projelerini hazırladı (Deliorman güreşleriyle ilgili  panel, seminer ve arşiv yapan, Davul Zurna takımı kurdu), İsmail Hilmiev Ebazerov- Koca Yusuf’un doğduğu Karalar köyü Muhatarı (Koca Yusuf’un anıt taşını yaptıran ekip üyelerinden biri), Ali Aliev Tarakçı- Razgrad’ın Ezerçe köyü güreş kulübü yöneticisi (kız güreşçilerinden biri milli yarışmalarda ikincilik kazanmış, Sambo sporu Milli Şampionu), Hüsiet  Hamidova Hilmieva, Köklüce’den, ekonomi bölümü mezunu, Gülten İzedinova Recebova- sosyal sağlık bölümü mezunu.

Derneğin kuruluş toplantısına Kaolinovo’dan Sevgin Lütfi Hilmi, Eski Cuma’dan, 1957 yılında Moskova’da Dünya yarışmalarında üçüncülük kazanan İvan Angelov İvanov, NÜVVAB öğretmeni Celil Celil, Şumnu’dan Yono Tsenov, Emel Seyhan, Cengiz Tefik, Cahide Ercan,  Burgas’tan 2 kez dünya yarışmalarında üçüncülük kazanan Donço Jekov, Hitrino’dan İlhan Mustafa ve Seniha Hanım ve Aytos’tan Güreş Antrenörü Rujdi Ahmet de katıldı.

Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği yönetiminden yapılan açıklamada,  ‘ “Karalarlı Yusuf”, “Şumnulu Yusuf”, “Büyük Yusuf”, “Terrible Turk” (Korkunç Türk) olarak tanınan ve bilinen, iri gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı olan  Koca Yusuf’un adı yeniden canlandı’ deniliyor.

Ajans BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.