Sinel Mustafaoğlu, şehir tiyatrolarında Türkçe eser olmadığını gündeme getirdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi

 

 

Gümülcine Belediyesinde “Eşitliğe İlk Adım” Listesi 14 Ocak 2013 tarihinde Gümülcine Belediye Başkanına hitaben göndermiş olduğu yazıda Şehir tiyatroları programında bir tane dahi Türkçe eserin bulunmadığını dile getirdi.

Gümülcine Belediyesi 2013 yılının ilk yarısı için belediye tiyatrolarının faaliyetlerini tanıtan bir kitapçık hazırlayıp geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısıyla halka tanıtmıştır. 36 Sayfadan oluşan kitapçıkta tiyatro ve müzikal gösterileri yer alıyor.

Gümülcine Belediyesinde “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak, kültürel faaliyetlerin ve özellikle tiyatro çalışmalarının genç neslin ruh gelişimi açısından önemini bilmekte ve desteklemekteyiz. Bu yüzden programı önceki yıllara nazara daha kısıtlı bir bütçeyle hazırlayan yetkilileri tebrik etmek gerekir.

Ancak 2011 yılında Yunanistan’da gerçekleştirilen nüfus sayımı sonucunda Gümülcine Belediyesinde 66.919 vatandaş ikamet ettiği açıklanmıştır. Bu nüfusun yaklaşık % 50 si Türk dilini anadili olarak konuşan Batı Trakya Türklerinden oluşmaktadır. Gümülcine Belediyesi şehir tiyatrolarından sorumlu olanların bu özelliği göz ardı edip, tek bir etkinliği bile Türkçe hazırlamamış olmaları, bizleri üzmüştür.

Her fırsatta eşitlikçi ve adil davrandığını savunan Gümülcine Belediye yönetimi, onaylanmış olan bütçeden sadece Yunan dilini konuşan kesime hitap ederek, Yunan dilini bilmeyenleri ayırmış, bu kesime yönelik her hangi bir etkinliği programa dahil etmemiştir.

Gümülcine Belediyesinde “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak, bunun bir hata olduğuna inanmak istiyoruz. Nüfusun yaklaşık %50 sini oluşturan azınlık toplumunun göz ardı edilmeyeceğine ve bu hatanın en kısa zamanda Gümülcine Belediye yönetimi tarafından düzeltileceğine inanıyoruz.

http://www.burasibatitrakya.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.