Türkiye ile Bulgaristan Arasındaki “Transit Geçiş Belgesi” Sorunu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

UND Genel Başkan Yardımcısı Bilen: “Transit geçiş sorunu nedeniyle Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzebeyli sınır kapıları 8 gündür karşılıklı olarak kapalı. Bu durum ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vermektedir.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (Und) Genel Başkan Yardımcısı Ergün Bilen,Bulgaristan ile yaşanan transit geçiş sorununun hem nakliyecileri hem de ülke ekonomisini zor durumda bıraktığını belirtti.

Bilen, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek olarak gerek Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığı, gerekse Bulgar ve Ab‘deki muhataplar nezdinde sorunun çözümüne yönelik yoğun girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Türkiye‘ye 125 bin geçiş belgesi vermesi gereken Bulgaristan‘ın, çeşitli uydurma bahanelerle, önce 5 bin ardından 10 bin belge verdiğini dile getiren Bilen, şunları kaydetti:

“Bulgar nakliyeciler, ülkemiz nakliyecilerine karşı Ab üyesi olarak kota ve vize gibi ek maliyetler olmadan elde tuttukları avantajlarla zaten Türkiye-Bulgaristan arasındaki taşımalarda yüzde 80 pazar payını elinde bulundurmaktadır. Bir başka deyişle, Türkiye‘den Bulgaristan‘a gerçekleşen 60 bin ihraç seferinden 50 bini Bulgar araçlarınca taşınmakta, sadece yüzde 20’si, yani 10 bin seferi taşınan yükün sahibi ülkemiz nakliyecilerince taşınmaktadır. Bulgar tarafı, bununla yetinmeyerek, daha fazlasını istiyor. Bulgar yetkililer, Türk şoförlerini yıldırmak amacıyla Bulgaristan üzeri taşımalarımızda her türlü haksız yaptırımı uygulamakta, şoförlerimize ve nakliyecilerimize adeta kan kusturmaktadır. Transit geçiş sorunu nedeniyle Bulgaristan‘a açılan Kapıkule ve Hamzebeyli sınır kapıları 8 gündür karşılıklı olarak kapalı. Bu durum ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vermektedir. Sorun sadece nakliyecilerin değil, Türkiye‘nin meselesidir.”

Bulgaristan sınır kapılarından mal çıkarılamadığı için araçların yöneldiği İpsala Sınır Kapısı’nda kilometrelerce kuyruk oluştuğunu aktaran Bilen, yaşanan sorun nedeniyle Türkiye‘den mal bekleyen diğer Avrupa ülkelerinin de sıkıntı yaşadığını ve ilerleyen günlerde Türk sanayicilerin pazar kaybına uğrayabileceğini vurguladı.

AA


İçeriği Paylaş