Soru HÖH değil, HŞHP!

Alıntı Yazarlar Yazılar
İçeriği Paylaş

Nahit Doğu- Öncekileriyle kıyasla 12 Mayıs seçimlerinde Bulgaristan’daki Türklerin çoğunluğu iki partiye oy verecek.
Türklerin oyları 23 yıldır siyasi sahneden inmeyen Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) ile yeni kurulan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) arasında dağılacak.

HÖH’ün oy kaybetmesi beklenirken, meclise girip giremeyeceği sorusu gündemde değil. Ancak HŞHP’nin yüzde 4’lük barajı aşarak meclise adım atıp atamayacağı sorusu cevabını bekliyor.
Seçimler öncesinde yapılan kamuoyu anketleri net bir istikamet ortaya koymuyor; Bazıları HŞHP’nin barajı aşamayacağını gösterirken, bazı kamuoyu anketleri ise HŞHP’nin Ulusal İstikrar ve KalkınmaHareketi Partisi (NDSV) ile koalisyona giderek meclise girme şansını arttırdığını savunuyor.

Öğretim üyesi ve Bulgaristan Sosyologlar Birliği Başkanı Prof. Mihail Mirçev, asıl sürprizin büyük partilerde değil, küçük siyasi oluşumlardan geleceğini söylüyor. Mirçev, böyle bir sürprizi HŞHP’nin de yapmasını bekliyor.

İki büyük parti GERB ve BSP’nin sabit seçmeninin bulunduğunu hatırlatan Mirçev, sandıktan kimin bir adım önde çıkacağı anlık gelişmelere göre değişebileceğini belirtiyor ve HŞHP’ye şans tanıyor.

HŞHP’nin 12 Mayıs seçimlerinde sürpriz yapması beklenirken, 2009 yılındaki seçimlerde aldığı toplam 610 bin oyu bu seçimlerde 800 bine çıkaracağını vaat eden HÖH’ün önemli ölçüde oy kaybetmesi kaçınılmaz görünüyor.

Yine önceki seçimlerle kıyaslandığında artık Türkiye’den kayıtsız şartsız destek alamayacağını gözönünde bulundurursak HÖH’ün oy kaybı pekişiyor.

HÖH’ün oy kaybedip kaybetmeyeceği sorusunun cevabı çoktan verildi. Cevabı aranan soru ise HŞHP’nin meclise girip giremeyeceği.

Sual, 12 Mayıs günü cevabını bulacak. O zamana kadar ise sağlıklı cevap verebilecek kimse yok.

nahitdogu@gmail.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.