Son Kasap Goran Haciç yakalandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 7 yıldır aranan Goran Haciç, Sırbistan İstihbarat Servisi (BİA) ekiplerince Voyvodina bölgesindeki Fruşka Gora ormanlık bölgesinde dün sabah saat 9.30 sıralarında yakalandı. Sırbistan Savaş Suçları Savcısı Vladimir Vukçeviç, Hırvatistanlı Sırpların eski siyasi lideri Goran Haciç’in ele geçirildiği anda üzerinde sahte kimlik ve silahın bulunduğunu ifade ederek, Haciç’in direnmediğini söyledi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise “Haciç yakalandı, kanuni ve manevi sorumluluğumuz yerine getirildi” diyerek Lahey’deki mahkemeyle işbirliğine son noktayı koyduklarını ifade etti.
HAFTAYA LAHEY’DE 2004 yılında resmen suçlandıktan sonra kayıplara karışan Haciç, 1991-1995 yılları arasında Sırbistan-Hırvatistan savaşında işlenen katliamlar ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle aranıyor. Belgrad Mahkemesi, Haciç’in Lahey’deki mahkemeye sevk edilmesi için ön şartların tamamlandığına karar verdi. Avukatı, Haciç’in Belgrad Özel Mahkemesi’nin tutukevinde bulunduğunu ve üç ila yedi gün zarfında Lahey’deki mahkemeye sevk edilebileceğini söyledi.
TABLO SATACAKTI Savcı Vukçeviç, firariyken sadece birkaç kişiyle temas kuran Haciç’in kendisine yardım ve yataklık eden bir kişiyle buluşacağı istihbaratı üzerine harekete geçildiğini açıkladı. Ünlü ressam Amadeo Modigliani’nin bir tablosunu satmaya çalıştığı sırada Haciç’e ulaştıklarını söyleyen Vukuçeviç, Haciç’in bu parayı saklanmak için kullanmayı planladığını söyledi. Haciç’in tutuklandığı yerin yakınlarında bir manastır ve Sırp ordusunun tesislerinin bulunduğuna yönelik iddialar üzerine Cumhurbaşkanı Tadiç, “Sırbistan, Goran Haciç’in nerede saklandığını bilmiyordu” dedi. Haciç’in taktik ve savaş anlamında tecrübeli olduğunu hatırlatan Tadiç, “Yakalamak kolay değildi. Usame bin Ladin bile 10 yılda yakalandı” dedi.
AB’DEN SIRBİSTAN’A ÖVGÜ Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın yayımladığı ortak açıklamada, Goran Haciç’in yakalanmasının “Avrupa Birliği perspektifi yönünde önemli bir yeni adım olduğu” belirtildi.
ORMANDA YAKALANDISon firari Sırp kasabı Goran Haciç, Fruşka Gora ormanlık alanında bir kişiden para almak üzereyken sakalsız ve sahte kimlikle yakalandı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.