Bulgaristan Türkleri, Ana Dili Günü’nü kutladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yaşayan Türkler, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutladı.

Ülke genelinde çeşitli şehirlerde Türklere ait sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen Ana Dili Günü kutlamalarında Türkçe’nin önemine vurgu yapıldı.

Ana Dili Günü nedeniyle Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali’de gerçekleştirilen Türk Müziği ve Şiiri Gecesi’nde konuşan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği (GBTÖD) Başkanı Harun Bekir, Bulgaristan’da son dönemde Türkçeyle ilgili tartışmaların yaşandığını belirtti.

UNESCO’nun belirlediği 21 Şubat Ana Dili Günü’nün anlamının öne çıktığını anlatan Bekir, “Yetkililerden, ana dili yasaklarından ve engellemelerden vazgeçerek, aksine desteklemelerini bekliyor ve diliyoruz” dedi.

Kırcaali’deki Ana Dili Günü kutlamasına katılan Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, etkinliğe katılanlara seslenerek Bulgaristan’ın iyi birer vatandaşları olarak çocuklarının Bulgarca öğrenmesinin önemli olduğunu ancak bunun asla Türkçenin ihmal edilmesi anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi.

İki dilli yetişmeleri nedeniyle Bulgaristan’daki Türk çocuklarının daha avantajlı olduğunu belirten Cebeci, “İki dilli çocukların zeka gelişimi tek dilli olanlardan daha ileridedir. Zaman zaman şöyle bir durumla da karşılaştığım oluyor; önce Bulgarcayı öğrensin sonra Türkçe öğrenir gibi bir tutumu da görüyorum” dedi.

Şiirlerin okunduğu, türkülerin söylendiği Kırcaali’deki Ana Dili Günü kutlamasına Yunanistan ve Türkiye’den sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş