Soğuktan Üşüyen Göçmenler Makedonya’ya Giriyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen mülteciler bugün Makedon topraklarına girmeye başladı. Makedonya – Yunanistan sınırında bulunan ekonomik göçmenler dün mültecilerin Makedonya’ya girmesini engelliyordu. Mülteciler dün akşamı kampaların yetersizliği dolayısyla dışarıda geçirerek neredeyse donma tehlikesi yaşadılar.

Özgür Avrupa Radyosuna açıklama yapan “Legis” Yardımsever Derneği üyesi Yasmin Recepi, ’’Şimdilik kamp mültecilerle dolmaya başladı. Fakat yiyecek ve eşyalara ihtiyaç var. Dün beklemekten donan mülteciler artık Makedonya tarafına geçmeye başladı. Yasak listesinde olan ekonomik göçmenlerin girişine hala izin verilmiyor’’ dedi.

Makedonya’nın 19 Kasım’da sadece Suriyeli, Afgan ve Iraklı mültecilerin geçişine izin verme kararı almasının ardından Pakistan, İran ve Fas’tan gelen yaklaşık 2 bin kişi haftalardır İdomeni sınır kapısında bekletiliyor.

İranlı sığınmacıların protesto amacıyla tren raylarını bloke etmesi nedeniyle Yunanistan – Makedonya arasındaki tren seferleri durduruldu. Bazı İranlı mülteciler de ağızlarını dikerek uygulamayı protesto etti.

Yunanistan AB’den yardım istedi

Devam eden mülteci akını nedeniyle Yunanistan, AB‘den yardım talebinde bulundu. Brüksel’deki AB Komisyonu tarafıdan yapılan açıklamada, Atina hükümetinin özellikle çadır, jeneratör, yatak ve ilaç yardımı talep ettiği bildirildi.
Yunan hükümeti de AB Sınır Koruma Ajansı Frontex’in Makedonya sınırında görevlendirilmesini de kabul etti. Frontex personelinin görevleri arasında kayıt işlemlerine yardım etmek de bulunuyor.

Brüksel’dan yapılan açıklamada Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adalarının dış sınırlarını kontrol etmek için acil müdahale ekibi de talep ettiği belirtildi. AB Komisyonu’nun verilerine göre kötü hava koşullarına rağmen 1 Kasım’dan bu yana Akdeniz ve Ege üzerinden Yunanistan’a geçen mültecilerin sayısı 50 bini buldu.

Kaynak: DW


İçeriği Paylaş