Sofya’da Düzenlenen Kermeste Kocaeli de Temsil Edildi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Uluslararası Kadınlar Kulübü’nün (IWC) himayesinde Sofya’da düzenlenen yılbaşı kermesinde Türkiye standı gördüğü büyük ilgiyle hasılat rekoru kırdı.

Inter Expo Center fuar merkezinde bu yıl 19’uncusunu düzenlenen kermeste çok sayıda ülke temsil edildi. Kermese Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, ticaret ve kültür müşavirlikleri, Burgaz ve Filibe başkonsoloslukları mensupları ve eşleri, Bulgar-Türk Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği, Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri ve Sofya’daki Türk toplumu katıldı. Kermeste Türkiye 100 metrekareyi aşan dev bir stand kurdu.

Bal-Türk’ün Gönderdiği Pişmaniyeler Başköşede yerini aldı

Kermesin yerli ve yabancı konukları, Türk mutfağının seçkin yemeklerinin yanı sıra tekstil, seramik, cam ürünleri, sabunlar ve tatlılara büyük ilgi gösterdi. Kocaeli’yi temsilen Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından kermese katkı olarak gönderilen pişmaniyeler de standın baş köşesinde yerini aldı.

pismaniye
Bal-Türk’ün gönderdiği pişmaniyeler standın baş köşesinde yerini aldı

Standa Türk Kültürü Desteği

Sofya’da yaşayan Bulgar ve yabancı binlerce kişinin ziyaret ettiği kermes etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye bu yıl atölye çalışmaları kapsamında Ebru sanatını tanıttı. Bulgaristan’ın Şumnu kentinden öğrencileri ile birlikte gelen Türk kökenli sanatçı Behçet Danacı ebru gösterisi yaparken çalışmaları hayranlıkla izlendi.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali’den kermes için gelen Ömer Lütfi Kültür Derneği folklor dans grubu, Türk halk danslarından oluşan bir gösteri sundu. Kültür programı kapsamında Psikolojik Araştırmalar Merkezi adlı bir sivil toplum örgütüne bağlı sadece Bulgarların katıldığı bir folklor grubu da Türk halk dansları sahneledi. Tekerlekli sandalyeli engelli dansçıların yer aldığı gösteri büyük ilgi gördü ve alkış aldı.

Türkiye’nin Yeni Bulgaristan Büyükelçisi Standı Ziyaret etti

Sofya’ya yeni gelen Türkiye’nin yeni Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe, kermesteki Türk standını ziyaret ederek burada çalışan gönüllülerle bir süre sohbet etti, etkinlik hakkında bilgi aldı. Büyükelçi Gökçe, “Son derece kalabalık, etkileyici, müthiş bir ilgi var. Dün akşam Sofya’ya intikal ettim ve ilk günümde böyle güzel bir etkinlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ülkemizin tanıtımı için bu uluslararası kalabalığın gösterdiği ilginin son derece yararlı olduğunu düşünüyorum.”

Türk standının yaptığı satışlardan elde ettiği gelirin tamamının yine IWC organizasyonunda yapılacak bağışlar için kullanılacağı bildirildi.

20131201_124213002100000102


İçeriği Paylaş