Sofya’da bir namazgâh

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Beş asır boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan Bulgaristan’ın bir çok bölgesinde hâlâ Osmanlı izlerini görmek mümkün. Bu izleri taşıyan binalardan biri de Sofya’nın merkezinde bulunan ve kendi haline terkedilen bir namazgâh… 

Sofya’nın yüzlerce yıllık sokaklarında adım başı bir tarihî esere rastlanıyor. Asırlarca Osmanlı hâkimiyetinde kaldıktan sonra bağımsızlığını kazanan, ancak kimliğini kaybeden Sofya’daki tarihî eserlerin çoğu, günümüzde yapılış maksadından uzak ihtiyaçlara hizmet ediyor. Bunlardan biri de Fatih Sultan Mehmed döneminde inşaa edildiği tahmin edilen, bugün şehrin kalabalığında bir mahalle pazarı içinde sıkışmış durumdaki namazgâhtır.

Osmanlı döneminde Sofya’nın en güzel mesire yerlerinden olan Kurubağlar semtinde bulunan namazgâh, askerlerin sefere çıkarken kılıç kuşandığı, hac yolculuğuna çıkmadan önce namazların kılındığı ve uğurlamaların yapıldığı bir mekân olarak hizmet veriyordu. Geleneksel Osmanlı mimarisinden numûneler barındıran namazgâhın, hutbe okunan minberinin bir kısmı zamana mağlup düşerek yok olsa da, mihrap hâlâ sapasağlam duruyor.

Sofya’da unutturulmak istenen namazgâh, Roma Duvarı veya Eski Duvar olarak da biliniyor. Bulgaristan başmüftülüğü, vakıf malı olarak inşaa edilen binayı tekrar kendi hüviyetine kavuşturmak üzere teşebbüslerde bulunmaya devam ediyor. Bakalım netice ne olacak?

Kuzey Haber Ajansı

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.