Sofya Teknik Üniversitesi’nden Ortak Eğitim Programı Talebi

Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü Dekan Yardımcısı Doç. Daniela Gotseva, bölümlerinden mezun olan Türk öğrencilerin denklik sınavında Türkçe kelimelerle karşılaşınca zorluk çektiğini belirterek ortak eğitim programları düzenlenerek öğrencilerin çift diploma almasının sağlanmasını istedi.

Mezun ettikleri Türk öğrencilerin Türkiye’de YÖK’ün yaptığı diploma denkliği sınavlarında İngilizce yerine Türkçe terimler sorulduğu için başarılı olamadığını ifade eden Gotseva, bu meseleye çare aramak için Bursa’ya geldi. Dekan Yardımcısı Doç. Daniela Gotseva, “Sofya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü’nden mezun olan Türk öğrencilerin diplomaları burada tanınmıyor. Bizim eğitim sistemimiz İngilizce. Eğitimde İngilizce terimler kullanıldığı için bizim üniversitemizden mezun olan Türk öğrenciler, YÖK’ün yaptığı sınavda Türkçe kelimelerle karşılaşınca çok büyük zorluklarla karşılaşıyor. Bundan dolayı öğrencilerimiz YÖK’ün sınavını başarıyla geçemiyor. Sofya Teknik Üniversitesi, dünyadaki en büyük yazılım şirketlerinin isteklerine göre eğitim veriyor. Onların isteklerini karşılayabilecek kadro yetiştirmek için laboratuarlarımızda en son teknoloji kullanılıyor. Bursa’da bulunan üniversitelerle iş birliği yapıp ortak eğitim programları düzenlemek için geldik.

Sofya Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden de diploma almalarını sağlayacağız. Bu programları uygularsak ve bütün eğitim İngilizce olursa, Bulgaristan ve Türkiye’nin katkılarıyla çok büyük yazılım şirketlerinin Türkiye pazarına girişini kolaylaştırmış oluruz. Türkiye’deki yetkilere bu fikrimizi hep birlikte hayata geçirme çağrısında bulunuyorum” dedi.

Gotseva, kendi öğretim üyelerinin Bursa’ya derslere girmesini, Bursa’daki öğretim üyelerinin de Sofya Teknik Üniversitesi’nde ders vermesini isteyerek, “Hep beraber ortak bir eğitim programı uygulayalım, öğrenciler çifte diplomayla mezun olsun” şeklinde konuştu.

Gotseva, “Bunu yaparak YÖK’ün endişesini ortadan kaldırmak istiyoruz. Sofya Teknik Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler, Türkiye’ye gelip denklik almak için başvuruyor. YÖK, Bulgaristan Sofya Teknik Üniversitesi’nden mezun olan öğrencileri imtihana tabi tutuyor ancak bizde bilgisayar terimlerini İngilizce öğrenen öğrencilerimiz, Türkiye’de Türkçe sorulan terimleri bilemiyor. Öğrencilerin çifte diploma almasını, Avrupa ve Amerika’da yüksek lisansa gitmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Sofya Teknik Üniversitesi lisans programından mezun olan öğrenciler, Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gidip yüksek lisans yapabiliyor” diye konuştu.

Kaynak: IHA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.