Sofya Müftüsü Mustafa İzbiştali, üzüntü dolu günlerde yaşadıklarını ve masum insanların öldürüldüğünü söyledi

Haberler
İçeriği Paylaş

Başkent Sofya’da verdiği iftarda Bulgaristan ve tüm dünyadaki Müslümünların Kadir Gecesi’ni kutlayan İzbiştali, iftar sofrasında farklı din, meslek ve sosyal çevrelerin temsilcilerinin biraraya gelmesinden dolayı mutluluk duyduğunu, ancak ramazan ayında dünyada endişe verici olayların yaşandığını dile getirdi.

Bulgaristan’daki Müslümanların huzur içinde ramazanı geçirdiklerine işaret eden İzbiştali, “Üzüntü dolu günlerde yaşıyoruz. Masum insanlar öldürülüyor. Dünyanın birçok yerinde süren savaşlar ve kanlı çatışmalar ramazan ayında bile durmadı. Ne acı ki çocuk ve kadınlar dahil olmak üzere bu bölgelerde canice öldürülüyor” diye konuştu.

İzbiştali, ramazanda tüm Bulgaristan’daki Müslümanların orucunu tutarak, dini görevlerini yerine getirirken, akşamları kurulan iftar sofralarında ekmeğini akrabaları, komşuları ve arkadaşlarıyla paylaştıklarını söyledi.

Sofya Müftüsü İzbiştali’nin verdiği iftara, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci başta olmak üzere, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Yurdakul, Sofya’da bulunan bazı Müslüman ülkelerin diplomatları, Sofya belediye temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Bu arada Kadir Gecesi dolayısıyla başkentte tek olan Banya Başı Camisi’nin avlusunda cemaate sıcak pişi ve çay dağıtıldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş