Sırplar Müslüman Mezarlığını Ateşe Verdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’nın kuzeyindeki Velika Reka köyünde dün sabah saatlerinde kimliği bilinmeyen birkaç Sırp tarafından Müslüman mezarlığı ateşe verildi.

Kosova itfaiyesi yangına hemen müdahale etti. O sırada tesadüfen köyde bulunan bir Kosova Televizyonu ekibi yangını görüntülemeye çalışırken Sırp asıllı itfaiyeciler tarafınca saldırıya uğradı. Olay yerine gelen EULEX polisi iki Sırp itfaiyeciyi tutukladı ve yangının söndürülmesine yardımcıoldu.

Müslüman mezarlığının ateşe verilmesi büyük tepkiye yol açarken EULEX polisi olay yerinde incelemelerde bulundu. Sırpların ve Arnavutların yaşadıkları Velika Reka köyü sakinleri Sırp saldırısından korktukları için ateşe verilen mezarlığı ancak KFOR güçleri geldikten sonra ziyaret edebildi. Verilen bilgiye göre yangında mezarlığın yüzde otuzu büyük zarar gördü.

Kosova polisi tarafından 1 ve 31 numaralı sınır kapıları ele geçirildikten sonra Kuzeydeki Sırplar ayaklanıp 1 numaralı sınır kapısını ateşe vermiş yola barikatlar kurmuştu. 25 Temmuzdan bu yana Kosova’nın kuzeyindeki gerginlik sürüyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.