Sırp katiller cinayetlerinden 20 yıl sonra tutuklandı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna’da 1993 yılında 20 kişiyi katleden Sırp askerler ve silahlı kişiler işledikleri cinayetlerden 20 yıl sonra tutuklandılar

Bosna ve Sırbistan’da dün 15 Sırp 1993 yılında 20 kişiyi katlettikleri gerekçesiyle tutuklandılar. Yugoslavya’nın bölünmesinden sonra meydana gelen olaylarda, çoğu Müslüman 20 kişiyi öldüren 15 kişi işkence ve cinayeet suçlarından dolayı tutuklandılar.

1992-1995 yılları arasında meydana gelen Bosna Savaşı’nın en çarpıcı olaylarından biri olan bu olayda kurbanlar, Sırbistan’dan gelip Bosna’dan geçerek Montenegrin Limanı’na giden bir trene kapatılmışlardır. Çoğu Müslüman olduğu belirtilen kurbanların, Sırp askerler ve silahlı Sırp gruplar tarafından katledildiği biliniyordu.

Büyük bölümü Sırbistan ve Monrenegrin’den olan kurbanların, Visegrad kasabası yakınlarında bir okula zorla götürüldükleri, burada soyuldukları, işkence gördükleri sonra da yakılarak katledildikleri belirtiliyor. Yakılarak katledilen Müslümanların, cenazelerinin Drina Nehri’ne atıldığı belirtiliyor.

Kurbanlardan üçünün cesedi, 2010 yılında bölgeye inşa edilecek olan yapay gölet için yapılan kazı sırasında bulunmuştu. Diğerlerinin cesetlerine ise hiç ulaşılamadı.

Bu cinayetlerle ilgili yürütülen soruşturmalarda, Bosnalı Sırplar’ın, trende yolculuk yapan Müslümanları rehineleri karşılığında kaçırmalarından Sırbistanlı yetkililerin haberdar oldukları ortaya çıktı. Sırp bir Avukat ve İnsan Hakları savunucusu olan Nataşa Kandiç olaylar ilgili olara, “Bu devletten izinli işlenmiş bir suçtur” ifadelerini kullandı.

Kandiç, tutuklananlar için de, “Bu, şimdikiler ve bundan sonrakiler için bir ders niteliğindedir ve işlenen suç cezasını bulur” dedi.

 

Kaynak : Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş